Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć świetlicowych
1. Temat zajęć: Biżuteria w barwach jesieni.
2. Cele ogólne:
- Uczeń utrwala wiadomości związane z jesienią, ze szczególnym uwzględnieniem barw –
przypomnienie palety barw i jej podstawowych kolorów;
- Pobudzenie i rozwijanie aktywności twórczej;
- Wyrabianie umiejętności współdziałania i współpracy w grupie.
3. Cele szczegółowe:
Uczeń:
- integruje się z grupą świetlicową;
- rozumie, jakie zmiany i dlaczego, zachodzą w przyrodzie jesienią;
- potrafi wymienić podstawowe rodzaje biżuterii, np.: kolczyki, bransoletka, naszyjnik;
- utrwala poznaną wcześniej technikę pracy plastycznej;
- zna zasady obowiązujące w świetlicy szkolnej podczas prowadzenia zajęć artystycznych;
- uczy się kreatywnego spędzania czasu z rówieśnikami;
- rozwija wyobraźnię;
- kształtuje umiejętności manualne;
- kształtuje umiejętność współpracy w grupie.
4. Forma pracy: indywidualna i grupowa
5. Metody pracy:
- Metoda praktycznego działania uczniów: zabawy integrujące i aktywizujące, praca
plastyczna, zabawy dydaktyczne;
- Metody aktywizujące: burza mózgów;
- Metody werbalne: pogadanka.
6. Czas trwania zajęć: 60 minut.
7. Środki dydaktyczne: masa solna, przybory, serwetki, liście, krzyżówki.
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel zaprasza uczniów na dywan. Wychowankowie siadają w kole. Zajęcia
rozpoczynają się przywitaniem oraz sprawdzeniem obecności.
2. Prowadzący zaprasza dzieci do zabawy integrującej:
„Na dywanie siedzi jeż”. Uczniowie siedzą w kole. Nauczyciel zaprasza jedno z dzieci na
środek koła. Pozostałe wypowiadają słowakrótkiego wiersza: Na dywanie siedzi jeż, co on
robi – to my też. Co Pan robi, Panie Jeżu?” Po tych słowach, uczeń znajdujący się w środku
koła wymyśla gest lub ćwiczenie, które jest możliwe do powtórzenia przez wszystkich
uczestników, np. klaskanie w dłonie, podskoki na jednej nodze itp. Pozostałe dzieci naśladują
ruchy dziecka znajdującego się w kole. Po wykonaniu ćwiczenia, dzieci znajdujące się w kole
mówią: „Kogo jeż zawoła, ten wejdzie do koła”.
Po tych słowach uczeń znajdujący się w środku koła wybiera inne dziecko, które zajmuje jego
miejsce i staje się jeżem.
3. Pogadanka: nauczyciel prowadzi z dziećmi rozmowę na temat panującej pory roku - jesieni.
Uczniowie odpowiadają na pytania prowadzącego:
- Kiedy rozpoczyna się kalendarzowa jesień?
- Jakie wówczas zmiany zachodzą w przyrodzie?
- Jak zmienia się pogoda?
- Jaki kolor przybierają drzewa i krzewy?
Prowadzący podsumowuje wiadomości wypowiedziane przez uczniów na w/w temat.
Dodatkowo rozpoczyna z dziećmi rozmowę na temat biżuterii, nawiązując do pracy plastycznej,
którą dzieci będą wykonywały w kolejnej części zajęć. Następnie wychowankowie świetlicy
rozwiązują krzyżówkę o tematyce jesiennej.
4. Praca plastyczna: Dzieci przygotowują swoje miejsca pracy, następnie prowadzący
prezentuje wzory biżuterii (wcześniej przygotowane). Dzieci rozpoczynają swoją pracę
indywidualną. Z masy solnej wykonują biżuterię według własnych pomysłów, mogą to być:
kolczyki, broszka, bransoletka czy zawieszka. Po wykonaniu wszystkich prac, zostają one ...