Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć świetlicowych
1. Temat zajęć: W oczekiwaniu na św. Mikołaja.
2. Cele ogólne:
- zapoznanie dzieci z historią św. Mikołaja;
- budowanie i rozwijanie ekspresji plastycznej;
- wytworzenie pozytywnej relacji pomiędzy uczestnikami zajęć, wzajemnej życzliwości
i szacunku;
- kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie;
- kształtowanie umiejętności wypowiadania się i słuchania innych.
3. Cele szczegółowe:
- uczeń słucha w ciszy i skupieniu nauczyciela i kolegów;
- uczeń wykonuje poprawnie polecenia nauczyciela;
- potrafi bawić się w grupie;
- uczy się kreatywnego spędzania czasu z rówieśnikami;
- rozwija wyobraźnię, ćwiczy motorykę małą oraz estetykę.
4. Forma pracy: grupowa i indywidualna
5. Metody pracy:
- słowna, praktycznego działania.
6. Środki dydaktyczne:
- kartki z życiorysem, kostka do gry, ołówek, kolorowe kartki papieru, waciki, klej, nożyczki,
szablony.
7. Czas trwania zajęć: 60 minut
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci przez nauczyciela.
2. Worek św. Mikołaja: Zapoznanie z historią św. Mikołaja.
W worku Mikołaja znajdują się karteczki z krótką historią św. Mikołaja. Uczniowie po kolei
losują z worka po jednej karteczce, następnie odczytują znajdujący się na niej fragment tekstu.
Na odwrocie tekstu znajduje się numer, aby po przeczytaniu tekstu ułożyć karteczki
w odpowiedniej kolejności, aby powstała pełna historia św. Mikołaja. Na sam koniec w celu
utrwalenia, nauczyciel raz jeszcze czyta cały tekst.
3. Praca plastyczna – „magiczne kółeczka” – portret św. Mikołaja. Uczniowie otrzymują
od nauczyciela odpowiedniej wielkości kółeczka oraz pozostałe elementy potrzebne
do wykonania pracy. Każdy z uczniów ma za zadanie samodzielnie wyciąć je i złożyć
wg przedstawionego przez nauczyciela schematu.
Następnie należy przykleić
je do kolorowej kartki papieru, tak aby powstał portret św. Mikołaja. Podczas wykonywania
pracy w tle słychać różne piosenki związane z tematyką zajęć.
4. Uporządkowanie warsztatu pracy. Podsumowanie zajęć.