Dodaj publikację
Autor
Bożena Stasiak-Zarębska
Data publikacji
2022-06-05
Średnia ocena
0,00
Pobrań
21

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Cele ogólne: - rozbudzanie wrażliwości na piękno przyrody; - wytworzenie pozytywnej relacji pomiędzy uczestnikami zajęć, atmosfery wzajemnej życzliwości i szacunku; - budzenie i rozwijanie wyobraźni muzycznej, ruchowej, werbalnej i plastycznej.
 Pobierz (pdf, 74,6 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć świetlicowych

Temat: Wiosna wita!

Cele ogólne:
- rozbudzanie wrażliwości na piękno przyrody;
- wytworzenie pozytywnej relacji pomiędzy uczestnikami zajęć, atmosfery wzajemnej życzliwości
i szacunku;
- budzenie i rozwijanie wyobraźni muzycznej, ruchowej, werbalnej i plastycznej.

Cele operacyjne:

Uczeń potrafi:
- wypowiedzieć się na temat zmian zachodzących w przyrodzie;
- wymienić gatunki wiosennych kwiatów;
- prawidłowo wykonać polecenie;
- rozwiązać zagadki i ułożyć puzzle;
- dostosować ruch do rytmu i nastroju muzyki;
- wykorzystać nową technikę plastyczną.

Metody:
- rozmowa kierowana;
- zadaniowo-czynnościowa;
- zabawowa;
- poglądowa;
- stymulowania;
- aktywności twórczej.

Formy:
- zbiorowa;
- grupowa;
- indywidualna.

Środki dydaktyczne:
Telegram, koperty z puzzlami, laptop, płyta CD z muzyką wiosenną, płyta CD z „odgłosami
wiosny” i „zwiastunami wiosny”, prezentacja, wiersz D. Gellner „Zwiastuny wiosny”, krzyżówka,
tablica, zagadki, obrazki, kolorowe kartki papieru, tekturowe talerzyki, nożyczki, tasiemka, koraliki,
modelina.

Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci, sprawdzenie obecności, przypomnienie zasad obowiązujących w czasie
zajęć.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć.

Pogadanka z dziećmi o porach roku, a szczególnie o porze, którą mamy obecnie.
Dzieci odpowiadają na postawione pytanie nauczyciela: Skąd wiemy, że nadchodzi wiosna?

Następnie nauczyciel wprowadza tajemniczy nastrój i odczytuje telegram od Wiosny.

Kochane Dzieci!

Bardzo chciałabym się z Wami spotkać, ale niestety nie mogę. Zła zima zamknęła mnie
w pieczarze. Otworzy ją wtedy, gdy udowodnicie jej, że jesteście gotowi na moje przyjście.
Zima przygotowała Wam zadania do wykonania. Jeżeli dokładnie i poprawnie je rozwiążecie,
to na pewno się spotkamy.
Życzę Wam powodzenia!
Wiosna.

3.Swobodne wypowiedzi wychowanków świetlicy o zauważonych zwiastunach wiosny.

4.Oblicza wiosny – prezentacja multimedialna (jaskółka, bocian, żaba, skowronek, słowik z
dźwiękiem, pierwsze wiosenne kwiaty, itp.)

5. „Wiosna tuż, tuż… .” – układanie puzzli. Dzieci podzielone na 3-4 grupy (w zależności od
ilości dzieci) układają puzzle, a następnie nadają ułożonym obrazkom tytuły.

6.”Wiosna” – odczytanie fr. wiersza z wiosenną melodią w tle.

GDZIE JEST WIOSNA?
D. Gellnerowa

Wiosna, wiosna już tuż, tuż.
Płaszcz słomiany spada z róż.
Pączki ma już każdy krzak.
To jest wiosny pierwszy znak.

Drugi znak – zielony liść.
Na wycieczkę, czas już iść.
Biegać łąką ile tchu.
Szukać wiosny, tam i tu.

Złotych blasków chyba sto.
Wpadło na strumyka dno.
Żaby budzą się ze snu.
Gdzie jest wiosna? Chyba tu.

W każdej bruździe, koleinie.
Jakaś strużka wody płynie.
Wszędzie ćwierka jakiś ptak.
To jest też wiosenny znak.

Na podwórku już hałasy.
Wszystkie dzieci grają w klasy.
A jak grają?
Zobacz, jak?
To wiosenny piąty znak.

Takich znaków jest ze dwieście.
W każdym mieście.
Patrz uważnie tu i tam.
To je znajdziesz, wszędzie sam.

7. Zabawa ruchowa.

"Bocian ...