Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć plastycznych w świetlicy szkolnej
Temat: „Zimowy krajobraz – czarno-biała wycinanka”
Cele ogólne:
- Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień twórczych w toku różnych działań
plastycznych;
- kształtowanie umiejętności współpracy i wzajemnej pomocy;
- rozwijanie umiejętności manualnych i plastycznych.
Cele operacyjne:
- gromadzenie doświadczeń plastycznych;
- przejawianie aktywności i inicjatywy twórczej;
- bezpieczne i sprawne posługiwanie się nożyczkami;
- przypomnienie wiadomości o barwach neutralnych;
- przypomnienie charakterystycznych cech i zjawisk zimowych ;
- rozwijanie sprawności manualnych;
- zachowanie estetyki i staranne wykonanie pracy;
- zachowanie porządku w miejscu pracy.
Metody:
- słowna;
- oglądowa;
- praktycznego działania.
Formy:
- zbiorowa;
- indywidualna.
Środki dydaktyczne:
czarne i białe kartki A4, szare gazety, nożyczki, klej, ozdobne dziurkacze,
czarny pisak.
Przebieg zajęć:
1.Powitanie dzieci. Sprawdzenie obecności. Przypomnienie zasad
obowiązujących podczas zajęć .
2.Wprowadzenie do tematu zajęć:
Nauczyciel wyjmuje kopertę, w której znajduje się list. Jeden uczeń
wyciąga list z koperty i podaje nauczycielowi. Wychowankowie świetlicy
słuchają treści listu, a następnie starają się odgadnąć, kto jest jego
nadawcą?
Drogie Dzieci ze Świetlicy Szkolnej SP nr 9 w Tarnowie
Na dworze jest coraz chłodniej i szybciej zapada zmrok. W niektórych
miastach pada już śnieg. Na drogach jest ślisko i ciemno. Pamiętajcie o
odblaskach, ciepłych kurtkach, czapkach, szalikach i rękawiczkach.
Przyszła już zima. Każdy z Was pomału szykuje już narty, sanki lub łyżwy.
Będziecie spotykać się na placach zabaw, pagórkach i lodowiskach. W
czasie zabawy pamiętajcie o bezpieczeństwie. Przypominam Wam, że nie
urządzamy zabaw blisko dróg i ulic, nie rzucamy twardymi śnieżkami! Nie
wchodzimy na zamarznięte rzeki, stawy i jeziora. Pozdrawiam Was
serdecznie i życzę bezpiecznych zabaw zimowych.
Pani Zima
P.S. Mam nadzieję, że i u Was wkrótce spadnie śnieg.
3. Krótka rozmowa na temat przeczytanego listu.
- wymienienie przez dzieci charakterystycznych cech i zjawisk zimowych.
4. Zimowe zagadki:
- dzieci po kolei losują zagadki i starają się odgadnąć, czego dotyczy ich
treść.
Kulig
Po drodze zimowej pędzą silne konie,
ciągną wielkie sanie, a na nich wesoło!
Chociaż śnieżek prószy, ludzie uśmiechnięci,
zaraz przy ognisku, staną sobie wkoło.
Mróz
Gdy nadchodzi, wodę skuwa,
każdy czapkę wnet nasuwa.
Śnieg jest sypki, jak ta mąka,
sople wiszą w wielkich strąkach.
Choinka
Drzewko to, zawsze zielone,
na czas Gwiazdki wystrojone.
Pod nim zaś Mikołaj święty,
Pozostawił nam prezenty.
Szron
Siada na gałęziach
Gdy mrozik przyciśnie.
Jak ozdoby z cukru,
Mieni się srebrzyście.
Igloo
Oto domek Eskimosa,
Biały domek z lodu.
Choć w dotyku zimny,
To nie wpuszcza chłodu.
Czapka
Kiedy mrozik szczypie,
Kiedy śnieżek pada, każdy ją natychmiast na głowę nakłada.
Szalik
Na szyję zakładam,
gdy dopiecze zima ...