Dodaj publikację
Autor
Bożena Stasiak-Zarębska
Data publikacji
2022-06-08
Średnia ocena
0,00
Pobrań
6

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Temat zajęć: Zimowy pejzaż – collage Cele ogólne: 1. Rozwijanie zainteresowan i uzdolnień twórczych w toku różnych działąn plastycznych; 2. Zapoznanie ucznió z techniką collage.
 Pobierz (pdf, 68,8 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć plastycznych w świetlicy szkolnej

Temat zajęć: Zimowy pejzaż – collage

Cele ogólne:
1. Rozwijanie zainteresowan i uzdolnień twórczych w toku różnych działąn plastycznych;
2. Zapoznanie ucznió z techniką collage.

Cele operacyjne:
- rozpoznajei nazywa aktualną porę roku: Zima;
- określa cechy i zjawiska atmosferyczne zimowej pogody;
- wypowiada się wyczerpująco na określony temat;
- rozwija sprawnosci manualne;
- koncentruje się na wykonywanych zadaniach;
- ilustruje ruchem zabawy zimowe;
- bierze aktywny udział w zabawach;
- zgodnie współpracuje w grupie.

Uczeń:










zna technikę collage;
rozróżnia barwy ciepłe i zimne;
gromadzi doświadczenia plastyczne poprzez wykonywanie pracy zgodnie z zastosowaniem
różnych technik plastycznych (malowanie patyczkami, wyklejanie płatkami
kosmetycznymi, wycinanie z białych koronek itp.);
przejawia aktywność i inicjatywę twórczą;
bezpiecznie i sprawnie posługuje sienożyczkami;
dostrzega różnorodność barw w przyrodzie;
potrafi wymienić charakterystyczne zjawiska i cechy zimowe;
rozwija sprawność manualna;
estetycznie i starannie wykonuje spoja pracę;
porządkuje swoje miejsce pracy;
potrafi cieszyć się i bawić każda sytuacją twórczą.

Metody:

słowna;
oglądowa;
praktycznego działania.




Formy pracy:

zbiorowa jednolita;
indywidualna jednolita.

Środki dydaktyczne: kartki z rysunkami, materiały, koronki, farby, patyczki, płatki kosmetyczne,
papier, gazety, nożyczki, klej, magnetofon, kaseta z nagraniem.

Metody pracy:




podające: rozmowa, wiersz, objaśnienie;
eksponujące: obserwacje i pokaz;
problemowe: zadania do wykonania;
praktyczne: samodzielnych doświadczeń.

Przebieg zajęć:
Naśladowanie sportów zimowych.

• Lepienie i rzuty śnieżkami – dzieci zgniataja kartki w kule i na sygnał rzucaja w kolegę,

a następnie do celu – kosz.
Skoki przez zamarzniętą kałuże – skoki przez rozłożone na dywanie kartki – przejście
na druga strone dywanu.
Sopelki – podskoki do najwyżej zwisającego sopla.

Cześć wstępna:
Powitanie gościa.
Przezytanie wiersza pt. "Zima", autorstwa Bożeny Formy:

1. Lecą z nieba płatki śniegu,
świat się cały bieli w koło.
Zabierz narty oraz sanki,
na dół z górki mkną wesoło.

2. W słońcu skrzą się śnieżne gwiazdki,
zostań z nami Pani Zimo.
Drzewa maja białe czapy,
wśród nich zjeżdżać będzie miło.

3. Mróz siarczysty uszy ściska,
nosy wszystkie są czerwone.
Zimo! Śniegu sypnij więcej,
dzieci będą zachwycone.

Krótka rozmowa na temat przeczytanego wiersza.
A). Wymienienie przez uczniów charakterystycznych cec i zjawisk zimowych. Symbole zimy, które
można zamieścić w pracy plastycznej.
B). Przedstawienie tamatu i celu zajęć.

1. Cześć właściwa:
1. Wyklejenie obrazka materiałami w barwach zimowych.
a). krótka rozmowa nt. elementów i kolorystyki obrazu;
b). objaśnienie sposobu jego wykonania.
2. Samodzielna praca wychowanków świetlicy.
Wychowawca przypomina o zachowaniu łądu i porządku na swoim miejscu pracy oraz o zmnianie
patyczków.W czasie pracy dzieci słychać cichutki podkłąd muzyczny zatytułowany "Zima" -
Vivaldiego.
3. Porządkowanie miejsc pracy.
4. Mycie rąk.
5 ...