Dodaj publikację
Autor
Bożena Stasiak-Zarębska
Data publikacji
2022-06-08
Średnia ocena
0,00
Pobrań
16

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Cele: integracja grupy; lepsze poznanie wychowanków, autoprezentacja, kształcenie samoświadomości; lepsze poznanie się uczestników ze sobą nawzajem; analiza własnych zachowań i zachowań otoczenia; wdrażanie prawidłowych postaw i wzorców; umiejętność słuchania innych; współdziałanie w grupie; analiza skutków własnych działań; utrwalanie reguł współdziałania w grupie; zapoznanie z różnymi rodzajami uczuć, uczenie się ich rozpoznawania i nazywania; budowanie współdziałania i integracji w grupie; uwalnianie negatywnych emocji, jak: gniew, złość, niepokój; uczenie się, jak radzić sobie z negatywnymi stanami, za pomocą tańca, psychodramy; tworzenie klimatu sprzyjającego współpracy.
 Pobierz (pdf, 73,7 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć świetlicowych

Temat zajęć: Jestem koleżeński i jestem lubiany.

integracja grupy;
lepsze poznanie wychowanków, autoprezentacja, kształcenie saoświadomości;
lepsze poznanie się uczestników ze sobą nawzajem;
analiza włąsnych zachowań i zachowań otoczenia;

umiejętność słuchania innych;

Cele:




• wdrażanie prawidłowych postaw i wzorców;

• współdziałanie w grupie;






analiza skutków własnych działań;
utrwalanie reguł współdziałania w grupie;
zapoznanie z różnymi rodzajami uczuć, uczenie się ich rozpoznawania i nazywania;
budowanie współdziałania i integracji w grupie;
uwalnianie negatywnych emocji, jak: gniew, złość, niepokój;
uczenie się, jak radzić sobie z negatywnymi stanami, za pomocą tańca, psychodramy;
tworzenie klimatu sprzyjającego współpracy.

Pomoce: Pozycja J. Grochulskiej pt. Agresja u dzieci (tekst "Piłka nożna", str. 158), płyta CD z
muzyka taneczną.
Przebieg zajęć:
1. Przedstawienie reguł postępowania (pogadanka, wykłąd);
2. Jakie osoby najbardziej lubisz ? Wymień ich cechy;
3. Czy do przyjaźni konieczne są podobne zainteresowania?;
4. Co zapewnia dobre relacje w grupie?

Reguły, normy grupowe mające przyczynić się do powstania bezpośredniego i lepszego kontaktu,
są wypisane różnymi kolorami na dużym arkuszu papieru, a potem zawieszone w widocznym
miejscu i szczególowo omówione.
Reguły są następujące:



gwarancja bezpieczeństwa fizycznego – nie używa się siły fizycznej, chyba że według zasad
przyjętych w danej zabawie;
kulturane odnoszenie się – nie używa się wulgarnych słów, wyzwisk, ksyw, a zwracamy sie
do innych po imieniu;
szczerość – bądź sobą, nie gra, nie popisuj się;
życzliwość i tolerancja, równe prawo – nie napadaj, nie oceniaj, daj innym szansę,
wysłuchaj,co mają do powiedzenia;
odwaga – jeśli ci się coś nie podoba, chcesz zmienic zabawę, to mów o tym głośno;
dyskrecja – to co sie tutaj dzieje, pozostaje między nami.

5. Zabawa :Wszyscy, którzy"
Ustawienie krzeseł w kręgu (o jedno mniej niż uczestników), jedna osoba stoi w jego kręgu a reszta
siedzi na krzesłach. Osoba, któa stoi mówi np. "Wszyscy, którzy lubią lody, zamieniaja sie
miejscami". Na hasło, ci ktrych dotyczy to stwierdzenie, zamieniaja sie miejscami, a ta osoba, któa
została na środku podaje następne hasło, rozpoczynające się od: "Wszyscy, którzy ...".
6. Pantomima
Każdy z uczestników przedstawienia pantomimicznie, co potrafi robić najlepiej, jakie są jego
marzenia lub jaki zawód chciałby wykonywać w przyszłości. Inni zgadują co on przedstawił.Aktora
nagradza się brawami. Jeżeli grupa nie odgadnie, to aktor wyjaśnia, co chciał przedstawić.
Następnie sprawdzamy uważność uczestnikó zabawy. Pytamy, co dowiedział siękażdy

z uczestników o koledze i koleżance?
7. Ćwiczenie "Ślepiec"
Każdy z uczestników wybiera sobie partneta.Jeden z partnerów zamyka oczy (lub ma je zasłonięte),
drugi prowadzi go, pomaga mu poznać otoczenie dostarczając informacji ...