Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć świetlicowych – integracja grupy
Prowadząca: Róża Kałczyńska
Temat: „Poznajemy się”
Cele ogólne:
- wzajemne poznanie się dzieci,
- tworzenie sytuacji sprzyjających wyrażaniu własnych uczuć,
- przezwyciężanie nieśmiałości,
- rozwijanie umiejętności komunikowania się,
- budowanie więzi z grupą, integracja grupy
Cele operacyjne – uczeń:
- przesyła uścisk „iskierki” na powitanie
- przedstawia się, wymieniając w formie zdrobniałej swoje imię
- informuje, jak zwracają się do niego rodzice, jak chce, żeby się do
niego odzywano
- zna zasady zabawy
- rzuca woreczek do góry, informując jednocześnie co potrafi robić
dobrze, łapie spadający woreczek
- szuka podobnej do siebie osoby wg podanej przez nauczyciela cechy
- znalezionej osobie podaje rękę, zadaje jej dowolne pytanie
- informuje grupę, ile razy udało mu się spotkać kogoś podobnego
- opowiada o odniesionych ze spotkań wrażeniach
- wykonuje wizytówkę
- prezentuje wizytówkę jak największej liczbie osób
- wspólnie z grupą przedstawia w sposób pantomimiczny wybraną zabawę
- napotkanym osobom poda rękę, mówiąc coś miłego
Metody:
- słowne - rozmowa,
- oglądowe – pokaz, obserwacja,
- działań praktycznych - zabawy ruchowe, ćwiczenia pantomimiczne, ekspresja twórcza
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, grupowa.
Środki dydaktyczne: kartoniki, flamastry, płyta CD z dowolną, wesołą muzyką dla dzieci.
Przebieg zajęć:
|SYTUACJA EDUKACYJNA | CELE OPERACYJNE |UWAGI |
| |UCZEŃ: | |
|Powitanie – przesłanie uścisku – „iskierki”. |integruje się z grupą |dzieci stają w kole, trzymając |
| |kontynuuje przesyłanie uścisku – „iskierki” |się za ręce |
| | |przesyłanie uścisku rozpoczyna |
| | |nauczyciel (w prawą stronę) |
| | | |
| | |dzieci siadają w kręgu na dywanie|
| | |rozpoczyna nauczyciel |
| |przedstawia się, wymieniając w formie | |
|Prezentacja imion. |zdrobniałej swoje imię | |
|Każde dziecko przedstawia się, wymienia w formie zdrobniałej swoje imię, |informuje, jak zwracają się do niego rodzice, | |
|informuje, jak zwracają się do niego rodzice, jak chce, żeby się do niego|jak chce, żeby się do niego odzywano. |nauczyciel wyjaśnia zasady zabawy|
|odzywano. | | |
| |rozumie zasady zabawy | |
| |rzuca woreczek do góry, informując jednocześnie | |
|Zabawa z woreczkiem – myślenie pozytywne, budowanie poczucia własnej |co potrafi robić dobrze | |
|wartości. |stara się złapać spadający woreczek | |
|Dzieci kolejno rzucają woreczkiem do góry wraz z informacją o tym, co | |nauczyciel wyjaśnia zasady zabawy|
|potrafią robić dobrze, np.: dobrze jeżdżę na rowerze, ładnie rysuję itd. | |wydaje polecenia dzieciom |
| |słucha uważnie | |
| |szuka podobnej do siebie osoby wg podanej przez | |
|Zabawa ruchowa – „Szukanie podobieństw” – nawiązywanie kontaktów. |nauczyciela cechy | |
|„Poszukaj kogoś, kto ma oczy tego samego koloru, co ty” |znalezionej osobie podaje rękę | |
|„Poszukaj kogoś, kto ma włosy tego samego koloru, co ty” |zadaje jej dowolne pytanie | |
|„Poszukaj kogoś, kto jest tego samego wzrostu, co ty” |informuje grupę, ile razy udało mu się spotkać | |
|Kiedy dziecko odnajdzie kogoś podobnego, podaje mu rękę i może zadać |kogoś podobnego | |
|dowolne pytanie ...