Dodaj publikację
Autor
Magdalena Dymus
Data publikacji
2022-06-12
Średnia ocena
0,00
Pobrań
14

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Temat zajęć: Utrwalenie prawidłowej pisowni wyrazów z zanikiem dźwięczności głoski [b] z wykorzystaniem technik twórczego myślenia.
 Pobierz (docx, 26,6 KB)

Podgląd treści

Konspekt zajęć korekcyjno-kompensacyjnych w klasie trzeciej

Temat: Utrwalenie prawidłowej pisowni wyrazów z zanikiem dźwięczności głoski [b] z wykorzystaniem technik twórczego myślenia

Cele:

Utrwalenie pisowni wyrazów z zanikiem dźwięczności głoski [b]

Rozwijanie operacji umysłowych w zakresie asocjacji, analogii i dedukowania

Doskonalenie świadomości fonologicznej

Usprawnianie motoryki dużej

Cele szczegółowe

Uczeń potrafi:

prawidłowo zapisać wyrazy z zanikiem dźwięczności głoski [b]

odgadnąć wyrazy, dokonując operacji na sylabach

utworzyć krótkie skojarzenia dyrektywne

wykonać skoki obunóż i ułożyć stopy według podanego wzoru

utworzyć analogie według formuły „x jest jak y, bo…”z wylosowanych wyrazów

dedukować, tworząc zakończenie zdania według formuły „Co by było, gdyby…”

Metody:

Metody aktywizujące angażujące funkcje słuchowe i motoryczne

Trening twórczego myślenia

Formy:

Praca indywidualna

Praca w grupie

Lp.

Ćwiczenie

Cel ćwiczenia

Przebieg

Pomoce

Wprowadzenie

Realizacja systemu motywacyjnego

Przekazanie celu zajęć

Sprawdzenie pracy domowej i wstawienie pieczątek do zeszytów w ramach systemu motywacyjnego.

Przypomnienie, czym jest zjawisko zaniku dźwięczności głosek.

Przekazanie uczniom celu zajęć: utrwalenie prawidłowej pisowni wyrazów z zanikiem dźwięczności głoski.

Pieczątki

Język „KA”

Doskonalenie świadomości fonologicznej

Doskonalenie analizy słuchowej w zakresie różnicowania głosek [b] : [p]

Prowadząca wypowiada słowa językiem „KA”, wstawiając przed każdą sylabą wyrazu dodatkową sylabę ka. Kolejni uczniowie odgadują wyrazy i układają na stole otrzymane kartoniki.

Prowadząca odczytuje wszystkie wyrazy i poleca uczniom wysłuchać i określić, która głoska w wyrazach traci swą dźwięczność.

Następnie uczniowie zapisują w zeszycie parę głosek [b] →[p].

Kartoniki z zapisanymi wyrazami:

chleb

grzyb

rybka

jabłko

ząb

dąb

torebka

trąbka

żabka

Krótkie skojarzenia dyrektywne

Rozwijanie umiejętności tworzenia skojarzeń dyrektywnych

Utrwalenie pisowni wyrazów z zanikiem dźwięczności głoski [b]

Prowadząca wykłada na środek kartonik z wyrazem. Jeden z uczniów układa drugi kartonik, a jego zadaniem jest utworzyć jak najkrótszy ciąg skojarzeń, który połączy te dwa słowa. Następnie ćwiczenie wykonuje kolejny uczeń.

Np.

chleb – jedzenie – grzyb – las – rybka – ogonek – jabłko – ugryzienie – ząb – wzrost – dąb – zieleń – torebka – guziki – przyciski – trąbka – dźwięk – rechot – żabka

Każde skojarzenie jest oznaczane kolorowymi pomponikami, ułożonymi pomiędzy kartonikami.

Kartoniki z wyrazami

Kolorowe pomponiki

Wyskacz – odmień - uzasadnij

Usprawnianie motoryki dużej

Doskonalenie planowania ruchowego

Doskonalenie analizy słuchowej w zakresie różnicowania głosek [b] : [p]

Rozwijanie umiejętności tworzenia innych form wyrazów z zanikiem dźwięczności uzasadniających zapis litery „b”

Kolejni uczniowie losują wyrazy przy pomocy koła fortuny uruchomionego w aplikacji Wordwall (lub losują kartoniki).

Ich zadaniem jest podanie innych form tych wyrazów lub wyrazów pokrewnych, w których nie występuje zanik dźwięczności głoski [b].

Np.

chleb – chleba – chlebek – chlebak

grzyb – grzybek – grzybowy – grzybów

W trakcie wypowiadania wyrazów wykonują skoki obunóż, ustawiając ...