Dodaj publikację
Autor
Natalia Maciejewska
Data publikacji
2022-06-16
Średnia ocena
0,00
Pobrań
9

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć dla dzieci 6-letnich z wykorzystaniem elementów koncepcji Planu Daltońskiego
 Pobierz (pdf, 72,9 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 6-LETNICH

Opracowanie: Natalia Maciejewska

TEMAT: „Spacer po Toruniu”- projektowanie i wykonanie gier planszowych

(wykorzystanie elementów koncepcji Planu Daltońskiego)

Cele operacyjne:

Dzieci będą:

Zaznaczać na tablicy planu dnia aktualny czas dnia

Umiejętnie łączyć się w zespoły wykorzystując tablicę współpracy (wizualizacja daltońska)

Rozwijać umiejętności planowania i projektowania prostych gier z zachowaniem etapów konstrukcji i
grać w nie zgodnie z wcześniej ustalonymi zasadami

Starać się podać instrukcję konstruowania gier

Rozwijać wyobraźnię i dbać o estetykę podczas wymyślania szaty graficznej gry

Współpracować podczas wspólnego wykonywania zadania, akceptować pomysły innych,
podejmować kompromisy

Rozwijać poczucie odpowiedzialności za wspólną realizację zadania

Umiejętnie zarządzać, kontrolować czas wyznaczony na wykonanie zadania (zegar daltoński)

Ćwiczyć odporność emocjonalną podczas grania, uczyć się godzić z porażką z nadzieją, że przy
ponownej próbie można osiągnąć sukces

Metody:

Czynne: zadań stawianych do wykonania

Słowne: rozmowa, instrukcja

Oglądowe: pokaz, obserwacja

Inne: Koncepcja Planu Daltońskiego

Formy pracy:

Praca z całą grupą

Praca w zespołach

Środki dydaktyczne:

Wizualizacja w sali według koncepcji planu daltońskiego (plan dnia, pomocna dłoń, zegar daltoński,
sygnalizator, tablica współpracy), gry planszowe do demonstracji, białe kartki format A3, ołówki,
arkusze brystolu, pastele olejne, kredki, pisaki, naklejki, kółka z kolorowego papieru, klej, nożyczki,
wydrukowane zabytki Torunia, papierowe szablony do wycięcia i zaprojektowania pionków, muzyka z
nagraniem „Toruń pachnie piernikami”, odtwarzacz MP3

Przebieg zajęcia:

WSTĘP

1. Powitanie „Zapraszamy wszystkich do koła”

2. Rozmowa utrwalająca organizację dnia według koncepcji Planu Daltońskiego. Nauczycielka

prosi pomocną dłoń, aby za pomocą strzałki zaznaczyła aktualny moment dnia na tablicy
„Nasz Dzień w Przedszkolu”

3. Rozmowa na dywanie na temat gier planszowych.

Nauczycielka prezentuje dzieciom różne plansze do gier. Pyta dzieci, czy mają swoją ulubioną
grę planszową. Z kim najbardziej lubią grać? Czy zaprezentowane plansze gier wyglądają tak
samo? Z jakich elementów składa się gra? Co to jest instrukcja?

ROZWINIĘCIE

1. Zabawa ruchowa „Toruńskie Zabytki”

Dzieci poruszają się po dywanie w rytmie muzyki. Na przerwę w muzyce nauczycielka
wypowiada nazwę wybranego toruńskiego zabytku, a dzieci mają za zadanie ustawić się przy
pachołku, na którym umieszczona jest jego fotografia.

2. Praca plastyczno- konstrukcyjna- projektowanie gry planszowej „Spacer po Toruniu”

Po zabawie nauczycielka prosi, aby dzieci dobrały się w zespoły według wizualizacji na tablicy
współpracy. Zaprasza zespoły do stolików oznaczonych tymi samymi zabytkami.

Nauczycielka:

-włącza czerwone światło (sygnalizator daltoński), które oznacza, że dzieci słuchają
wskazówek, objaśnień

Tłumaczy dzieciom, że ich zadanie polega na wykonaniu gry planszowej na temat: „Spacer po
Toruniu”. Każdy zespół ma ustalić zasady gry oraz wykonać do ...