Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć hospitowanych - terapia ręki
Temat: „ W krainie zadań”
Opracowała: Anna Ampuła
Cel główny:
Cele szczegółowe:
usprawnienie motoryki małej i dużej, kształtowanie podstawowych funkcji rąk i stymulacja ręki
kształtowanie sprawności manualnej rąk i percepcji wzrokowej
kształtowanie koncentracji uwagi i koordynacji wzrokowo-ruchowej
kształtowanie podstawowych funkcji rąk i stymulacja ręki
kształtowanie zakresu ruchu w obrębie stawu łokciowego, nadgarstka
kształtowanie serii ruchów precyzyjnych (śródręcze i palce)
kształtowanie umiejętności prawidłowego posługiwania się narzędziem pisarskim
Metody:
Czynna
Oglądowa
Słowna
Forma:
Indywidualna
Środki dydaktyczne:
folia bąbelkowa z narysowanymi różnymi kształtami, miękkie piłeczki i kuleczki z różną fakturą na powierzchni,
brystol ze wzorami, farba plakatowa, pędzel gąbka, pędzel cienki, „gniotki”, pudełka z ryżem i fasolkami, miseczki,
talerzyki, gumki recepturki, plastikowe kubki, łyżeczki plastikowe, spinacze do bielizny, sznur, pachołki, obręcze
plastikowe, woda.
Przebieg zajęć:
I Wprowadzenie do tematu zajęć. Zapoznanie dzieci z krainami zadaniowymi.
II Część właściwa:
Pierwsza kraina zadaniowa
Lot samolotem
Druga kraina zadaniowa
Prezent (piłka)- przekładanie z ręki do ręki
Trzecia kraina zadaniowa
Pachołki i kolorowe obręcze
Czwarta kraina zadaniowa
Kolorowy zawrót głowy- malowanie kolorowych pasów pędzlem gąbką od góry do dołu, i cienkim pędzlem od lewej
do prawej strony (szlaczki narysowane wcześniej kredą przez nauczyciela)
Piąta kraina zadaniowa
Klamerki- przypinanie na sznur
Szósta kraina zadaniowa
Przelewanie wody z kubeczka do kubeczka
Siódma kraina zadaniowa
„Ukryta fasolka”- wyszukiwanie fasolek ukrytych w pudełku kartonowym
III Zakończenie
Przypomnienie i utrwalenie prawidłowego chwytu pisarskiego