Dodaj publikację
Autor
dominika pichlińska
Data publikacji
2022-07-11
Średnia ocena
0,00
Pobrań
39

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć korekcyjno- kompensacyjncyh prowadzonych w PPP
 Pobierz (docx, 22,6 KB)

Podgląd treści

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne dla dziecka z ryzyka dysleksji rozwojowej prowadzone

w PPP

Forma :  indywidualna Klasa : ICzas trwania: 45 minutCel główny: Utrwalanie litery B, b oraz usprawnianie percepcji wzrokowej.

Cele operacyjne:

Dziecko potrafi:

- zapisywać literę B, b zgodnie z kierunkiem jej kreślenia,

- rozróżniać obraz graficzny litery „b” „B”

- wyszukiwać literę „ B”, „b” wśród innych liter i w wyrazach,

- łączyć literę b z samogłoskami i odczytywać sylaby.

Metody : działania polisensoryczne, działania praktyczne, elementy kinezjologii edukacyjnej. Środki dydaktyczne : klocki, pusy, karton, kartoniki z literami, kasza manna i tacka, komputer, program komputerowy, połączenie sieciowe, kartoniki z pociętymi literami, kartoniki z obrazkami, karta pracy.

Przebieg:Podanie tematu i celu zajęć.

Ruchy naprzemienne Dennisona – dotykanie prawym kolanem do lewego łokcia

i prawym łokciem do lewego kolana.

Dziecko kreśli w powietrzu literę b następnie palcem po wzorze zachowując kierunek kreślenia litery.

B b

Terapeuta nasypuje kaszę na tackę, zadaniem dziecka jest rysowanie Bałwanka palcem według instrukcji przedstawianej rymowanki, którą wypowiada terapeuta

Nasz bałwanek, śmieszny panek

Zrobię kulę, zrobię dwie,

Skleję i trzymają się !

Trzecia kulka, - oto głowa

I figurka już gotowa !

Oczy - czarne plamki dwie, prosty nos, buzia w skos (…)

Rózga, czapka nieco krzywo,

I skończone nasze dziwo!

W. Szumanówna

Następnie dziecko kreśli na tacy literę „b” i „B”.

Układanie b z czterech elementów geometrycznych. Dziecko ma za zadanie ułożyć literę z poszczególnych jej elementów. Dziecko otrzymuje kartonik ze wzorem litery b, następnie otrzymuje kartoniki z różne układy ich pocięcia.

Dziecko otrzymuje kartkę na której napisana jest litera b, B o niedokończonym kształcie, zadaniem dziecka jest uzupełnienie brakujących elementów w literze - niedorysowanych części liter b, B

Dajemy dziecku duży kartonik z napisaną literą „b” oraz kilka małych kartoników z wypisanymi na nich różnymi pojedynczymi literami. Zadaniem dziecka jest odszukanie takiej samej litery, która jest przedstawiona na dużym kartoniku. Dziecko ma zadanie skoncentrować się na obrazie graficznym litery, nie na jej odczytywaniu.

Terapeuta przedstawia dziecku dwa rysunki, dziecko ma za zadanie znaleźć 6 szczegółów , którymi różnią się te rysunki.

Dziecko przekłada klocki pusów do górnej części zestawu w kolejności od 1 do 12, następnie po kolei numerycznie bierze klocki i wskazuje czy narysowane rzeczy rozpoczynają się na głoskę „b” po udzieleniu odpowiedzi „tak” lub „nie” dziecko układa klocki pod odpowiednią liczbą w dolnej części zestawu. Samodzielnie sprawdza poprawność zadania porównując wzór w książce ze wzorem, który powstał.

Dziecko otrzymuje kartoniki z wypisanymi wyrazami w których znajduje się litera „b”, B na początku w środku i na końcu wyrazu. Dziecko ...