Dodaj publikację
Autor
Ewelina Rokicka
Data publikacji
2022-08-01
Średnia ocena
0,00
Pobrań
6

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć z elementami głośnego czytania, Zajęcia adresowane są do dzieci w wieku przedszkolnym.
 Pobierz (pdf, 70,1 KB)

Podgląd treści

Temat: Z książką w świat przyrody – konspekt zajęć z elementami głośnego czytania

Adresaci: Dzieci w wieku 4-6 lat
Czas trwania: 60 minut

Cele ogólne:

 budzenie zainteresowań przyrodniczych
 uwrażliwianie na piękno przyrody i potrzebę jej ochrony
 kształcenie umiejętności słuchania odczytywanego przez nauczyciela tekstu oraz

umiejętności wypowiadania się nt. wysłuchanego tekstu.


Cele operacyjne:
Dziecko potrafi:

 potrafi wysłuchać w skupieniu wiersz odczytany przez nauczyciela
 wypowiedzieć się nt. treści opisanych w wierszu
 wymienić elementy przyrody

rozróżnić elementy przyrody ożywionej od elementów przyrody nieożywionej

 oglądać tematyczne książeczki dla dzieci i wypowiedzieć się na ich temat
 wykonać pracę plastyczną z materiałów recyklingowych
 wskazać prawdziwe i fałszywe stwierdzenia nt. przyrody

Metody pracy:

 oparte na słowie: słuchanie tekstu czytanego przez nauczyciela, rozmowa kierowana,

pogadanka

 oparte na oglądzie: pokaz
 oparte na działaniu: ćwiczenia, praca plastyczna

Formy pracy:

 zbiorowa
 grupowa

indywidualna

Pomoce:

 wiersz pt. „Co to jest przyroda?” D. Gellner
 karty pracy „Otocz kółkiem elementy przyrody” – 1 szt. dla każdego dziecka
 książki dla dzieci nt. przyrody i ekologii – różnorodne wydawnictwa m. in. książki
sensoryczne, książki maskotki, książki-rozkładanki, książki 3D, z efektami
dźwiękowymi, z technologią AR itp.

 stare gazety, kolorowe paski z papieru, kleje, flamastry (materiały do wykonania

ślimaczków)

 Zestaw stwierdzeń nt. przyrody – zabawa „Prawda czy fałsz?”




PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Powitanie i wprowadzenie do tematu zajęć; rozmowa nt. przyrody

1.
2. Głośne odczytanie przez nauczyciela wiersza pt. „Co to jest przyroda?”
3. Omówienie z dziećmi treści wiersza; wskazanie elementów przyrody ożywionej

i nieożywionej

4. Karta pracy „Otocz kółkiem elementy przyrody” – dzieci wybierają spośród różnych

elementów te, które należą do świata przyrody (praca indywidualna)

5. Oglądanie adresowanych do dzieci wydawnictw nt. przyrody i ekologii; swobodne

wypowiedzi dzieci nt. obejrzanych książeczek

6. Wykonanie pracy plastycznej – ślimaczka ze starych gazet (praca w parach)
7.
8. Ewaluacja zajęć – swobodne wypowiedzi dzieci nt. zrealizowanych zajęć.

Podsumowanie zajęć – zabawa „Prawda czy fałsz”