Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć
Temat: Mechanizm wymiany gazowej.
Cel główny:
- mechanizm wentylacji płuc,
- mechanizm wymiany gazowej w pęcherzykach płucnych i naczyniach włosowatych
krwiobiegu dużego.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
- omówić mechanizm wentylacji płuc,
- omówić mechanizm wymiany gazowej w pęcherzykach płucnych i naczyniach włosowatych
krwiobiegu dużego,
- omówić rolę krwi w transporcie gazów oddechowych,
- wskazać różnice w składzie powietrza wdychanego i wydychanego.
Metody i formy pracy:
- pogadanka,
- „gra dydaktyczna”,
- praca indywidualna,
- praca grupowa.
Wykaz środków dydaktycznych:
- animacje,
- podręcznik,
- quiz w aplikacji Wordwall.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie uczniów. Nauczyciel sprawdza stopień przygotowania uczniów do lekcji.
2. Nauczyciel wskazuje cele lekcji oraz zapisuje temat lekcji.
3. Nauczyciel przeprowadza pogadankę na temat budowy i funkcjonowania układu
oddechowego, nawiązując do poprzedniej lekcji.
4. Następnie uczniowie zapoznają z filmem przedstawiającym mechanizm wentylacji płuc oraz
mechanizmem wymiany gazowej. Po obejrzeniu animacji uczniowie wymieniają się
spostrzeżeniami na temat powyżej wymienionych procesów.
5. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2 – osobowe. Uczniowie otrzymują „gry dydaktyczne”.
Zadaniem uczniów jest dopasować opisy do określenia wdech lub wydech. Na wykonanie
zadania uczniowie mają około 10 minut. Po wyznaczonym czasie nauczyciel wyświetla
prawidłową odpowiedź na projektorze. Uczniowie sprawdzają poprawność wykonania zadania.
5. Następnie uczniowie analizują w podręczniku wykresy przedstawiające skład powietrza
wdychanego i wydychanego. Nauczyciel następnie wyświetla quiz dotyczący składu powietrza
wdychanego i wydychanego w aplikacji Wordwall. Uczniowie odpowiadają na pytania. Za
prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje plus w postaci naklejki motywacyjnej.
6. Na posumowanie lekcji wybrany uczeń przez nauczyciela układa pytanie dotyczące bieżącej
lekcji, a następnie zadaje je wybranemu uczniowie. Wskazany uczeń odpowiada na zadane
pytanie (nauczyciel koryguje ewentualne błędy w odpowiedzi), a następnie formułuje własne
pytanie, które zadaje kolejnemu uczniowi.