Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Drużba
Data publikacji
2022-08-01
Średnia ocena
0,00
Pobrań
13

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć rozwijających zmysł dotyku.
 Pobierz (doc, 58,5 KB)

Podgląd treści


1. TEMAT Poznajemy świat przez zmysły.
2. METODY: słowna (rozmowa o zmysłach, wymiana wrażeń po pokonaniu toru przeszkód); praktyczna (pokonywanie toru przeszkód, zagadki rozwijające zmysł dotyku, słuchu, masaż w parach).
3. FORMY: indywidualna (pokonywanie toru przeszkód, rozwiązywanie zagadek słuchowych, dotykowych); zespołowa (masaż relaksacyjny w parach).
4. WARUNKI MATERIALNE: sprzęt z Sali Doświadczania Świata (maty i krążki z różnego rodzaju wypustkami, skrzynki dotykowe, kostki słuchowe, piłeczki i wałki z wypustkami do masażu).
5. CELE OPERACYJNE:
▪ dziecko pokonuje tor przeszkód składający się z krążków czuciowych,
▪ opisuje swoje wrażenia dotykowe po pokonaniu toru przeszkód,
▪ kształtuje czucie różnicujące poprzez wykonywanie zadań ze skrzynkami dotykowymi,
▪ kształtuje zmysł słuchu poprzez wykonywanie zadań z kostkami dźwiękowymi,
▪ wykonuje delikatny masaż relaksacyjny w parach,
▪ uczy się delikatności, empatii w stosunku do kolegi, koleżanki,
▪ spokojnie czeka na swoją kolej w trakcie wykonywania zdań.

6. PRZEBIEG ZAJĘCIA:

a) Odpowiadanie na pytanie nauczyciela:
- W jaki sposób poznajemy świat? Co w naszym organizmie umożliwia nam odbieranie tego co się dzieje w otoczeniu?
* Wyjaśnienie wychowankom pojęcia „zmysły”.

b) Nauczyciel przygotowuje tor przeszkód złożony z krążków czuciowych.
Dzieci kształtują czucie różnicujące poprzez pokonywanie toru przeszkód bosymi stopami. Następnie opisują swoje wrażenia odpowiadając na pytania:
- Który krążek był przyjemny w dotyku? Dlaczego?
- Który krążek był nieprzyjemny w dotyku? Dlaczego?
- Co i dlaczego podobało ci się podczas pokonywania toru przeszkód?

c) Dzieci biorą udział w zagadkach dotykowych. Mają za zadanie z zamkniętymi oczami dopasować duży krążek z toru przeszkód do jego małego odpowiednika. Odpowiadanie na pytanie: - Jaki zmysł teraz rozwijamy?
d) Zabawa ze skrzynkami dotykowymi- dopasowywanie z zamkniętymi oczami skrzynek z materiałami o różnej fakturze do odpowiadających im krążków. Odpowiadanie na pytanie: -Jaki zmysł teraz kształtujemy?
e) Zabawy z kostkami słuchowymi. Potrząsanie dwóch różnych kostek. Szukanie pary kostek brzmiących tak samo. Odpowiadanie na pytania: - Czy te kostki brzmią tak samo? Jaki zmysł teraz rozwijaliśmy?
f) Wykonywanie masaży relaksacyjnych w parach. Wykorzystanie wałków i piłek z kolcami. Masowanie pleców z góry na dół, z boku na bok, ruchami kolistymi, promienistymi. Wypowiedzi dzieci na temat wrażeń po masażu.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ POKAZOWYCH PRZEPROWADZONYCH PRZEZ OPIEKUNA STAŻU DLA NAUCZYCIELA STAŻYSTY
11.10.2007 R.

1. TEMAT CYKLICZNY: Jesienne witaminki dla chłopczyka i dziewczynki.
2. TEMAT DZIENNY: Wiercipiętek zbiera żołędzie.
3. HOSPITUJĄCA: Agnieszka Radosz
4. PROWADZĄCA: Elżbieta Szewczyk
5. METODY: słowna (utwór o Wiercipiętku), oglądowa (prezentacja ilustracji), praktyczna (dzielenie żołędzi dla poszczególnych zwierząt, nawlekanie żołędzi na żyłkę).
6. FORMY: indywidualna (porównywanie liczebności zbiorów, układanie rytmów z jesiennych darów lasu, nawlekanie żołędzi na ...