Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć w grupie dzieci 6 letnich
Krąg tematyczny: Bałwankowa rodzina
Data: 19 styczeń 2021
Cele ogólne:
Kształtowanie umiejętności uważnego słuchania.
Doskonalenie spostrzegawczości i pamięci.
Doskonalenie umiejętności przeliczania w zakresie danej liczby.
Rozumienie poleceń zawierających liczebniki porządkowe.
Rozróżnianie strony lewej i prawej
Wdrażanie do zgodnej współpracy
Cele szczegółowe:
Dziecko:
Rozwija orientację w schemacie własnego ciała.
Posługuje się liczebnikami porządkowymi.
Przelicza w zakresie liczby 8
Orientuje się na kartce papieru.
Reaguje odpowiednio na przerwę w muzyce.
Rozumie polecenia nauczycielki
Jest aktywne podczas zajęć
Metody:
Czynna, podająca, problemowa
Formy:
Indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne:
Wiersz A. Łady – Grodzieckiej „Dziewięć bałwanków”, sylwety bałwanów, bristol z narysowanymi kulami, przedmioty-bałwana: garnek, miotła, nos, oczy, wiaderko, śnieżynki, ptaszek, guziki, bębenek, tamburyno, bałwanki z kapeluszami, kostka do gry, magnetofon, CD z piosenką o tematyce zimowej
Przebieg:
Zabawa integracyjna do piosenki „Zima, zima za oknami”
Słuchanie fragmentów wiersza A. Łady – Grodzickiej „Dziewięć Bałwanków”. Wykonywanie zadań zgodnie z treścią:
Gdy w bałwankowej krainie nastał dzień, bałwanki postanowiły wybrać się na spacer. Dróżki w bałwankowej krainie są bardzo wąskie, dlatego bałwanki musiały iść jeden za drugim. Posłuchajcie jak się ustawiły i ułóżcie bałwanki w odpowiedniej kolejności
Zadawanie pytań dotyczących utworu np.: Jak wyglądał czwarty bałwanek?, Co mówił szósty bałwanek? Przeliczenie bałwanków.
„Którego bałwanka mam na myśli?” - zabawa dydaktyczna. Nauczycielka ustawia bałwanki wg kolejności i opisuje ich cechy charakterystyczne (najmniejszy, ma garnek na głowie, najchudszy itp.). Dzieci odpowiadają na pytania stosując liczebniki porządkowe (pierwszy, trzeci, szósty ...)
,,Kapelusze bałwanków” - zabawa orientacyjno-porządkowa. Dzieci podskakują, tupią w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce dzieci zatrzymują się. Nauczycielka uderza w bębenek, dzieci liczą ilość uderzeń i ustawiają się przy bałwanku o odpowiedniej ilości kropek na kapeluszu, odpowiadającej ilości uderzeń w bębenek. (Sylwety bałwanów umieszczone są w różnej części sali.)
Zabawa „Dodaj jeden” – nauczyciel zakleja na dużej plastikowej kostce pole z jedną kropką. Nakleja tam kartonik z siedmioma kropkami. Zadaniem dzieci jest wykonywać o jedną czynność więcej niż liczba kropek, które wypadły na kostce. Np. Na kostce wypadło pięć oczek – dzieci wykonują sześć podskoków, siedem oczek, dzieci wykonują osiem przysiadów, itd. Rodzaj czynności, jaka wykonują dzieci podaje nauczyciel.
Zabawa „Tworzymy koła” – dzieci biegają po sali w rytmie wystukiwanym na tamburynie. Podczas przerwy w grze tworzą koła składające się z takiej liczby dzieci, jaka podał nauczyciel.
Zabawa z bałwanem” - kształtowanie orientacji przestrzennej (prawidłowe stosowanie pojęć: na, pod, na środku, pomiędzy, po prawej i lewej stronie, prawy, lewy górny róg kartki.) oraz rozumienie pojęć: najmniejszy, średni, największy. Na tablicy ...