Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt zajęć korekcyjno – kompensacyjnych
Temat: Utrwalenie wiadomości o częściach zdania. Usprawnianie zaburzonych funkcji.
Czas trwania zajęć: 45 minut
Cele zajęć:
- eliminowanie niepowodzeń szkolnych;
- podniesienie umiejętności głośnego czytania ze zrozumieniem;
- wyrównywanie braków w wiadomościach (po przebytej chorobie);
- kształtowanie motywacji do podejmowania wysiłku intelektualnego;
- wszechstronny rozwój zaburzonych funkcji poznawczych i percepcyjno-motorycznych:
- usprawnianie funkcji percepcyjno-motorycznych, w tym wzrokowo-ruchowych i słuchowo – ruchowych,
- usprawnianie funkcji poznawczych: koncentracji uwagi, selektywności uwagi, pamięci operacyjnej i wydłużanie śladu pamięciowego.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- potrafi odczytać (dokonać selekcji) informacje zgodnie z poleceniem;
- rozumie czytany przez siebie tekst;
- potrafi udzielić ustnie informacji na zadane przez nauczyciela pytanie;
- posiada wiedzę na temat części zdania;
- potrafi ocenić poziom swojej wiedzy o częściach zdania.
Formy pracy:
- indywidualna
Metody pracy:
- słowna, praktycznego działania,
Środki dydaktyczne:
Karty pracy, rebusy.
Przebieg zajęć:
Przywitanie ucznia.
Zapoznanie ucznia z celami zajęć.
Zaproponowanie uczniowi kilku ćwiczeń na przekraczanie linii środka, prace dwóch półkul i koordynację ręka- oko.
Rozwiązywanie rebusów dotyczących części zdania.
Odczytywanie przez ucznia wiadomości o częściach zdania.
Uzupełnianie karty pracy dotyczącej dopełnienia.
Ustne udzielanie informacji na zadawane przez nauczyciela pytania dotyczące części zdania.
Omówienie i podsumowanie zajęć oraz dokonanie oceny zajęć i zdobytej wiedzy.
Załączniki
Rozwiąż rebusy.
Przeczytaj głośno informacje dotyczące orzeczenia i podmiotu.
przeczytaj informację dotyczącą orzeczenia (czytaj tylko to co zapisane pogrubionym drukiem)
przeczytaj informację o podmiocie (czytaj tylko to co jest zapisane niebieskim kolorem)
Orzeczenie to część zdania. Podmiot to część zdania Oznacza czynność, stan lub właściwość tego, nazywająca, osoby, zwierzęta, przedmioty, zjawiska, na co wskazuje podmiot. o których czynności, stanie lub właściwości mówimy za pomocą orzeczenia. Orzeczenie odpowiada na pytania: co robi? co się z nim dzieje? w jakim jest stanie? Podmiot odpowiada najczęściej na pytania: kto? co?
Orzeczenie najczęściej jest wyrażone osobową formą czasownika.
Podmiot gramatyczny - wyrażony częścią mowy w mianowniku np. Cesarz wydał okrutny wyrok.
Orzeczenie czasownikowe - wyrażone czasownikiem formie osobowej, oznacza czynność lub stan i odpowiada na pytania: co robi, co się z nim dzieje? w jakim jest stanie? orzeczenie imienne - składa się z dwóch członów: łącznika i orzecznika. Podmiot logiczny - wyrażony częścią mowy w dopełniaczu, a czasami celowniku lub narzędniku, np.: Jerzemu nie zabrakło odwagi.
Funkcję łącznika pełnią zwykle czasowniki: być, stać się, zostać formie osobowej, orzecznikiem może być każda część mowy poza przyimkiem, spójnikiem, wykrzyknikiem i partykułą. Podmiot domyślny - nie jest wyrażony odrębnym słowem, a domyślamy się go z formy orzeczenia np.
(on) Poddał się woli Cesarza.
Przeczytaj głośno informacje dotyczące przydawki i okolicznika.
przeczytaj informację dotyczącą przydawki (czytaj ...