Dodaj publikację
Autor
Joanna Latoszek
Data publikacji
2022-11-18
Średnia ocena
0,00
Pobrań
25

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji w klasie VII Gleby w Polsce
 Pobierz (pdf, 789,2 KB)

Podgląd treści

Joanna Latoszek

23.11.2021

Konspekt lekcji w klasie VII B

Gleby w Polsce.

CELE
A
- uczeo wymienia podstawowe warstwy gleby
- uczeo wymienia typy gleb spotykane w Polsce
B
- uczeo rozumie w jaki sposób powstaje gleba
- uczeo potrafi zdefiniowad odkrywkę glebową
- uczeo rozumie jakie składniki budują glebę i jak długotrwałym procesem jest tworzenie
cienkiej warstewki gleby

C
- uczeo potrafi rozpoznad główne elementy uproszczonego profilu glebowego
- uczeo potrafi rozpoznad kilka rodzajów gleb na podstawie analizy głównych cech profilu
glebowego - uczeo potrafi powiązad typ gleby z rodzajem skał w podłożu
- uczeo potrafi powiązad typ gleby z naturalną szatą roślinną występującą w regionie
zamieszkania

D
- uczeo potrafi opisad proces powstawania gleby na jałowych skałach,
- uczeo potrafi wykorzystad informacje zawarte w atlasie i literaturze uzupełniającej


E
- rozwijanie zainteresowao środowiskiem przyrodniczym najbliższej okolicy,
- współpraca w zespole klasowym.

METODY
Zajęcia terenowe, pogadanka, opis wyjaśniający

ŚRODKI DYDAKTYCZNE
Odkrywka glebowa wykonana przez uczniów, szpadel.

TYP LEKCJI
Wprowadzenie nowego materiału

FORMY ORGANIZACJI PRACY
Praca zbiorowa

PRZEBIEG LEKCJI

1. Powitanie i sprawdzenie obecności. Czynności organizacyjne związane z wyjściem na

lekcję terenową.

2. Przedstawienie tematu lekcji: „Gleby w Polsce”
3.

Czynności ucznia

Czynności nauczyciela

Środki

Uwagi

Odpowiadają na pytania
nauczyciela

Wybrani uczniowie
przygotowują odkrywkę
glebową.
Uczniowie analizują
wykopany profil glebowy.
Sprawdzają z ilu warstw
się składa.

Uczniowie wykonują w
zeszytach profil glebowy.
Odkreślają poszczególne
warstwy, następnie
„kolorują” swoje profile
wykorzystując
poszczególne warstwy w
wykopanej odkrywki.
Uczniowie słuchają i
odpowiadają na pytania
nauczyciela.

Uczniowie słuchają

Nauczyciel pyta
uczniów co to jest
gleba oraz z jakich
warstw się składa?
Nauczyciel nadzorują
pracę uczniów

Nauczyciel zadaje
pytania pomocnicze,
pomaga nazwad
poszczególne warstwy
glebowe.
Nauczyciel nadzoruje
zadanie

dydaktyczne

Szpadel

Odkrywka
glebowa

Odkrywka
glebowa,
zeszyt ucznia

Nauczyciel zwraca
uwagę na powiązania
naturalnej szaty
roślinnej z rodzajem
gleby. Pyta uczniów
jakie drzewa
występują w okolicy.
Nauczyciel wymienia i
opisuje inne typy gleb
występujące w Polsce.

Przypomnieni
e materiału z
lekcji
przyrody.