Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Higiena jamy ustnej
Najważniejszym zabiegiem higienicznym jamy ustnej jest szczotkowanie zębów, dziąseł i jamy ustnej. Celem szczotkowania jest masaż dziąseł oraz usunięcie płytki nazębnej i innych osadów.
Zasady szczotkowania:
zęby należy szczotkować dwa razy dziennie przez około 3 minut,
powinno się szczotkować pół godziny po jedzeniu,
należy zawsze w tej samej kolejności szczotkować te same partie uzębienia,
Nieprawidłowe szczotkowanie prowadzi do uszkodzenia tkanek miękkich, zwłaszcza dziąseł, starć szkliwa i zębiny, dlatego oprócz prawidłowej techniki szczotkowania ważny jest właściwy dobór szczoteczki, który zależy od:
− wieku pacjenta,
− stanu dziąseł.
Szczoteczkę powinno zmieniać się, co 2–3 miesiące, po tym okresie włoski zaczynają rozchodzić się na boki i to oznacza, że szczoteczka nie spełnia swej czyszczącej funkcji. Szczoteczki nie powinno się przechowywać w zamkniętych pojemnikach, dlatego, że nie wyschnie całkowicie, a to właśnie suchość włosia zwiększa szczotkowanie. Najlepsze są szczoteczki z włosia syntetycznego, czyli nylonu, które nie chłoną wody. Ponadto, jeśli mają czubek zaokrąglony nie powodują uszkodzenia tkanek miękkich i szkliwa. Szczoteczki powinny mieć miękkie lub średniomiękkie włosie. W większości szczoteczek włosie ułożone jest w kępkach, ważne jest, aby między kępkami była odpowiednia przestrzeń, ponieważ ułatwia to wysychanie szczoteczki i zwiększa jej możliwości czyszczące. Główka szczoteczki może mieć przeróżny kształt, obecnie zaleca się szczoteczki o małej główce około 3 cm dla dorosłych i około 2,5 cm dla dzieci.
Podział szczoteczek w zależności od funkcji jakie pełnią:
szczoteczki do czyszczenia protez ruchomych (włosie z obu stron, gruba rączka),
szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych,
szczoteczki z dwoma rodzajami włosia, miękkim, które masuje dziąsła,
szczoteczki ortodontyczne,
szczotki elektryczne,
szczoteczki soniczne.
Metody szczotkowania zębów:
− roll – on zwana metodą obrotową, polega na ułożeniu szczoteczki pod kątem 45º na granicy dziąsła i zęba, wykonuje się ruchy wymiatające, szczoteczkę przesuwa się po zębie w kierunku brzegów siecznych, włosie wnika też w przestrzenie międzyzębowe. Ruchy te powtarza się 5 razy obejmując 3 zęby. Powierzchnie zgryzowe czyści się tak jak w większości metod ruchami szorującymi. Metoda ta jest prosta i może być polecana dla większości pacjentów,
Stillmana – przypomina nieco metodę wymiatania, ponieważ ustawienie szczoteczki jest takie samo, ale stosuje się tutaj ruchy poprzeczne zwane też wibracjami, które nakładają się na ruchy wymiatania.
Chartersa– szczoteczka ułożona jest pod kątem 45º, ale włosie zwrócone jest w kierunku powierzchni zgryzowej i wnika w przestrzenie międzyzębowe. Szczoteczkę przyciska się do dziąsła i wykonuje łagodne ruchy drgająco-okrężne. Metoda ta jest trudna do wykonania, nieprawidłowe jej zastosowanie może być przyczyną obnażeń szyjek zębów,
Bassa – szczoteczkę umieszcza się ...