Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Agnieszka Pawłowska
LX Liceum Ogólnokształcące w Warszawie
Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie pierwszej liceum ogólnokształcącego,
poziom podstawowy,
w klasie jest uczeń z orzeczeniem ze względu na zespół Aspergera, który ma
zainteresowania plastyczne.
Temat lekcji: Apollo i Dionizos – dwa wzory kultury.
Cele wynikające z podstawy programowej
Uczeń:
− wykazuje się znajomością i zrozumieniem treści utworów wskazanych w podstawie
programowej jako lektury obowiązkowe (ZP I.1.8);
− odczytuje tekst w jego warstwie semantycznej i semiotycznej (ZR I.1.1);
− rozpoznaje obecne w utworach literackich wartości uniwersalne i narodowe; określa ich
rolę i związek z problematyką utworu oraz znaczenie dla budowania własnego systemu
wartości (ZP
I.1.16);
− odczytuje pozaliterackie teksty kultury, stosując kod właściwy w danej dziedzinie sztuki
(ZP
I.2.6);
− rozumie pojęcie archetypu, rozpoznaje archetypy w utworach literackich oraz określa ich
rolę w tworzeniu znaczeń uniwersalnych (ZR I.1.9);
− porównuje teksty kultury, uwzględniając różnorodne konteksty (ZR I.2.4);
− w interpretacji przedstawia propozycję odczytania tekstu, formułuje argumenty na
podstawie tekstu oraz znanych kontekstów, w tym własnego doświadczenia, przeprowadza
logiczny wywód służący uprawomocnieniu formułowanych sądów (ZP III.2.10)
Metody pracy:
Praca z tekstem, obrazem i dźwiękiem. Lekcja zgodnie z zasadami efektywności edukacyjnej
dla uczniów z dysfunkcjami, powinna oddziaływać na różne zmysły.
– analiza dzieł sztuki
– praca z tekstem, praca z utworem muzycznym
- praca z prezentacją multimedialną wykonaną wcześniej przez nauczyciela i
porządkującą w sposób obrazowy tok lekcji, prezentacja została zrobiona z materiałów
wyszukanych w Internecie
- pogadanka, formułowanie własnych opinii i uzasadnianie własnego zdania
Uwagi – dostosowania:
Uczeń z orzeczeniem siedzi w jednej z ławek blisko nauczyciela, zwracamy uwagę, czy
słucha – w miarę potrzeby kierujemy krótkie i konkretne polecenia zwrócone bezpośrednio do
niego. Nie wymagamy większych notatek – wymagamy uwagi i koncentracji. Lekcja
przebiega w sposób zaplanowany i uporządkowany.
Tok lekcji:
Podanie tematu lekcji oraz planu pracy – uporządkowana struktura lekcji:
1. Opis boga Apollina oraz motywów z nim związanych (na podstawie obrazu, muzyki i
tekstu z lektury z podstawy programowej – „Mitologii” J. Parandowskiego ).
2. Opis boga Dionizosa oraz motywów z nim związanych (na podstawie obrazu, muzyki
i tekstu z lektury z podstawy programowej – „Mitologii” J. Parandowskiego).
3. Zdefiniowanie nurtu apollińskiego i dionizyjskiego w kulturze.
4. Rozpoznawanie cech tych nurtów w różnych tekstach kultury.
Szczegółowy przebieg lekcji:
Pogadanka wokół motywu lutni (zaprezentowanie obrazu lutni czy harfy w prezentacji) –
nawiązanie do znanego już uczniom mitu o Orfeuszu i symboliki lutni związanej ze sztuka.
Wyświetlenie z prezentacji rzeźby Apollina Belwederskiego (kopia rzymska z II w.n ...