Dodaj publikację
Autor
Łukasz Smoła
Data publikacji
2023-01-15
Średnia ocena
0,00
Pobrań
1

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt z przedmiotu Technika Sporządzania Leków dla kierunku Technik farmaceutyczny dla szkoły medycznej.
 Pobierz (docx, 14,2 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI 23.11.2022

Przedmiot: Technika sporządzania leków.

Temat lekcji: Krople- ogólna charakterystyka, podział i kontrola dawkowania.

Cele lekcji:

ogólny:

- uczeń potrafi wymienić rodzaje kropli do użytku wewnętrznego i zewnętrznego oraz umie sprawdzić dawki dobowe i jednorazowe substancji leczniczych zawartych w kroplach.

szczegółowe:

- uczeń potrafi wymienić rodzaje kropli oraz ich nazwy łacińskie,

- uczeń potrafi wymienić rozpuszczalniki użyte do wykonywania kropli,

- uczeń potrafi określić wagę 1 kropli roztworu wodnego, etanolowego, nalewki, roztworu olejowego oraz roztworu nicetamidu,

- uczeń potrafi obliczyć średnią masę jednej kropli mieszaniny roztworów użytych do sporządzenia leku na recepcie,

- uczeń przygotowuje stanowisko pracy do wykonania leku,

- uczeń przygotowuje odpowiednie utensylia oraz substancje do sporządzenia kropli,

- uczeń sprawdza dawki substancji leczniczych z recepty i porównuje je do dawek farmakopealnych,

- uczeń potrafi wykonać lek recepturowy według recepty lekarskiej,

- uczeń umie sprawdzić i ocenić właściwości fizyko-chemiczne wykonanego leku,

- uczeń opisuje sygnaturę wykonanego leku oraz nakleja numerek kontrolny,

- uczeń określa rodzaj opakowania dla wykonanego leku, warunki jego przechowywania oraz termin przydatności do użycia tego leku,

- uczeń potrafi skorygować dawkę substancji z recepty w przypadku przekroczenia dawki farmakopealnej,

- uczeń potrafi sprawdzić rzeczywistą ilość wykonanego leku,

Pomoce dydaktyczne:

- opakowanie kropli z kroplomierzem do odmierzania

- tabelka z Farmakopei XII określająca masę 1 kropli różnych roztworów

- karta pracy z receptą do skontrolowania dawek substancji silnie działających zawartych w kroplach.

Metody nauczania:

- pogadanka

- praca z kartą pracy

Forma pracy:

- zbiorowa,

- indywidualna

Przebieg lekcji:

Sprawy organizacyjne

- przywitanie

- sprawdzenie obecności

2. Nawiązanie do nowej lekcji

- celem nawiązania do nowej lekcji proszę uczniów o przypomnienie z poprzedniej lekcji jakich używaliśmy rozpuszczalników do wykonywania leków recepturowych.

3. Opracowanie nowego materiału

- zapoznanie uczniów nowym tematem, a więc kroplami,

- zapoznanie uczniów z funkcjami kropli oraz rozpuszczalnikami i substancjami wchodzącymi w skład recept obejmujących tą postać leku,

- zapoznanie uczniów z podziałem kropli do użytku wewnętrznego i zewnętrznego, razem z przykładami i nazwami łacińskimi,

- omówienie tabelki z Farmakopei XII określająca masę 1 kropli różnych rozpuszczalników używanych do wykonania kropli,

- szczegółowe omówienie uczniom kontroli dawkowania oraz obliczenia średniej masy 1 kropli mieszaniny rozpuszczalników,

- rozdanie karty pracy z receptą, w celu samodzielnej pracy oraz skontrolowania dawek maksymalnych jednorazowych i dobowych substancji silnie działającej zawartej w recepcie.

- wspólne sprawdzenie wyników oraz porównanie ich do dawek maksymalnych zawartych w Farmakopei XII

4. Podsumowanie lekcji

- zaakcentowanie zalet kropli oraz zachęcenie słuchaczy do rzetelnego kontrolowania dawek substancji silnie działających zawartych w kroplach

5. Zadanie pracy domowej

- karta pracy – samodzielne skontrolowanie dawek substancji silnie działających na recepcie.

6. Pożegnanie uczniów