Dodaj publikację
Autor
Ewa Pielichiewicz
Data publikacji
2023-01-28
Średnia ocena
0,00
Pobrań
15

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz dla dzieci 3-letnich
 Pobierz (docx, 18,8 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć dla dzieci trzyletnich – Grupa I Elfy

Data: 30 listopada 2022

Opracowała i prowadziła: Ewa Pielichiewicz

Temat tygodniowy: Kapie, kropi, mży…

Temat dnia: Zabawy z deszczem

Cele ogólne:

Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych

Pobudzenie ciekawości badawczej

Rozwijanie spostrzegawczości

Cele szczegółowe. Dziecko:

Rozwiązuje zagadkę słowną

Potrafi rozróżnić chmurę dużą i małą oraz krople duże i małe

Prawidłowo segreguje; wskazuje, gdzie jest więcej, a gdzie mniej

Eksperymentuje z wodą

Potrafi zgodnie działać w grupie podczas zabaw ruchowych i badawczych

Podstawa programowa: I.5, III.4, IV.1, IV.5, IV.7, IV.12, IV.13, IV.18

Rozwijane kompetencje kluczowe:

Rozumienie i tworzenie informacji

Matematyczne i w zakresie nauk przyrodniczych

Osobiste, społeczne oraz w zakresie umiejętności uczenia się

Metody:

Słowna – objaśnienia, rozmowa, wypowiedzi dzieci

Oglądowa – pokaz, obserwacja

Aktywizujące – zabawy twórcze, zagadki, zabawy naśladowcze

Formy:

Indywidualna

Grupowa i w małych zespołach

Środki dydaktyczne:

Parasol, kalosze, płaszcz przeciwdeszczowy, małe pudełko; papierowe krople deszczu: duże, małe; papierowe chmury: duże i małe; odtwarzacz MP3, głośnik, nagranie odgłosu deszczu, chusta animacyjna, miseczki, pianka do golenia, pipety, chusteczki do wytarcia rąk.

Przebieg zajęć:

Powitanie wierszykiem „Dwie małe rączki klaszczą”

Dwie małe rączki klaszczą,czasami się pogłaszczą,w kolanka zastukają i wszystkim pomachają.

Wprowadzenie do tematu zajęć „Deszczowa zagadka”

N. prezentuje dzieciom pudełko, porusza nim, ale nie otwiera. Każde dziecko bierze pudełko i przekazuje sobie z rąk do rąk, aż z powrotem trafi do nauczyciela. Następnie N. mówi dzieciom zagadkę, podczas której pokazuje przedmioty niezbędne podczas spaceru w deszczu. Dzieci próbują rozwiązać zagadkę, potwierdzeniem odpowiedzi będzie zawartość pudełka (kropla deszczu).

Kiedy mam go spotkać,to parasol noszęi zakładam płaszczyk,a także kalosze.

Rozmowa kierowana na temat „Do czego potrzebny jest deszcz?”

N. wysłuchuje pomysłów dzieci, próbuje nakierować, zadać odpowiednie pytania.

Zabawa dydaktyczna „Chmury i krople deszczu”

N. pokazuje dzieciom wycięte z papieru chmury i krople deszczu: duże i małe. Proponuje, aby dzieci je porównały, pyta o różnicę między kroplami i chmurami. Następnie chmury układa na dywanie, a każdemu dziecku wręcza krople deszczu. Zadaniem dzieci jest ułożyć odpowiednio pod dużą chmurą, duże krople, a pod małą chmurą, małe krople. Określenie, z której chmury spadło więcej kropli deszczu.

Zabawa z chustą animacyjną „Kapuśniaczek, ulewa, burza”

N. przypomina dzieciom, że jeśli deszcz jest mały, możemy go nazwać kapuśniaczkiem, jeśli deszcz jest duży, to możemy powiedzieć o nim ulewa.

Na hasło N.: Mały deszcz lub kapuśniaczek – dzieci delikatnie potrząsają chustą, gdy N. zawoła: Duży deszcz lub ulewa – dzieci energicznie poruszają chustą. Natomiast gdy zawoła ...