Dodaj publikację
Autor
Kamil Lewandowski
Data publikacji
2023-02-07
Średnia ocena
0,00
Pobrań
38

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć "Usprawnianie koordynacji wzrokowo – ruchowej i reakcji równoważnych z wykorzystaniem kodów QR" realizowany na zajęciach z terapii SI dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim.
 Pobierz (docx, 20,1 KB)

Podgląd treści

Usprawnianie koordynacji wzrokowo – ruchowej i reakcji równoważnych

z wykorzystaniem kodów QR

konspekt zajęć z terapii SI dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

Prowadzący : Kamil Lewandowski

Cel główny:

dostarczanie uczniom podczas aktywności ruchowej kontrolowanej ilości bodźców sensorycznych mających na celu poprawę funkcjonowania.

Cele szczegółowe:

doskonalenie systemu przedsionkowo-proprioceptywnego oraz planowania motorycznego,

rozwijanie koordynacji wzrokowo- ruchowej,

kształtowanie i doskonalenie orientacji w przestrzeni oraz schematu ciała,

ćwiczenie reakcji równoważnych,

ćwiczenie spostrzegawczości,

nabycie umiejętności pracy z kodami QR,

pobudzanie aktywności dzieci,

współpraca między uczniami.

Metody pracy:

metoda integracji sensorycznej,

metody oglądowe (obserwacja i pokaz),

metoda wzmocnień pozytywnych,

metoda naśladownictwa,

metoda słowna (wyjaśnienie),

metoda praktycznego działania.

Formy pracy:

indywidualna pod kierunkiem nauczyciela,

grupowa - prowadzona w formie naukowej zabawy.

Środki dydaktyczne:

materace, sznurek (lina), kartki z napisem START i META, taśma malarska,

butelka plastikowa napełniona wodą, mała piłeczka, woreczki, tablet (telefon),

kody QR, karty do ewaluacji zajęć.

Przebieg zajęć :

1. Przywitanie się i przypomnienie zasad bezpieczeństwa obowiązujących na sali terapeutycznej.

2. Zapoznanie z tematem i przebiegiem zajęć.

3. Przygotowanie do zajęć, zdejmowanie butów, układanie materacy do ćwiczeń.

4. Rozgrzewka. Kołyska na materacach w ułożeniu na plecach : przód-tył, na boki (stymulacja systemu przedsionkowo-proprioceptywnego, doskonalenie równowagi).

5. Prezentacja i instrukcja odczytu pierwszego kodu QR. Wspólne obejrzenie filmiku.

6. Wykonanie zakodowanych ćwiczeń z wykorzystaniem sznurka (liny) https://www.youtube.com/watch?v=PTFs82kECzA (stymulacja zmysłu równowagi, doskonalenie percepcji wzrokowo- ruchowej).

7. Prezentacja i instrukcja odczytu drugiego kodu QR. Wspólne obejrzenie filmiku.

8. Wykonanie zakodowanych ćwiczeń z wykorzystaniem taśmy malarskiej i butelki plastikowej https://www.youtube.com/watch?v=sxoJkRGzB9A (rozwijanie koordynacji wzrokowo- ruchowej, kształtowanie i doskonalenie orientacji w przestrzeni, schematu ciała, reakcji równoważnych)

9. Prezentacja i instrukcja odczytu trzeciego kodu QR. Wspólne obejrzenie filmiku

10. Wykonanie zakodowanych ćwiczeń z wykorzystaniem taśmy malarskiej i piłeczki https://www.facebook.com/watch/?v=229478508146683 (kształtowanie równowagi, obustronnej koordynacji ruchowej)

11. Ćwiczenie wyciszające w leżeniu na plecach z woreczkiem ułożonym na klatce piersiowej (wdech nosem, wydech ustami – obserwacja woreczka, który podnosi się i opada).

12. Zakończenie zajęć. Podziękowanie za udział w zajęciach z wykorzystaniem kodów QR.

13.Rozmowa z dziećmi, co im się najbardziej podobało na zajęciach. Wykorzystanie buziek/emotikonów do ewaluacji zajęć.

14. Uporządkowanie sali terapeutycznej.