Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Lupa
Data publikacji
2023-02-08
Średnia ocena
0,00
Pobrań
10

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Celem głównym zajęć dla dzieci 5-6 letnich jest włączanie dzieci innych narodowości do zajęć oraz integracja grupy.
 Pobierz (docx, 21,8 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

dla dzieci 5,6 - letnich grupa „Misie”

rok szkolny 2022/2023

prowadząca: Katarzyna Lupa

TEMAT: „Leśny teatr – teatr zabawy”

CEL GŁÓWNY:

włączanie dzieci innych narodowości do zajęć oraz integracja grupy

CELE SZCZEGÓŁOWE:

w obszarze fizycznym dziecko:

doskonali zwinność, refleks i spostrzegawczość

doskonali motorykę małą w czasie wykonywania zadań

utrwala pojęcie „ręka prawa/ ręka lewa”

bierze aktywny udział w zabawach ruchowych

w obszarze emocjonalnym dziecko:

dzieli się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami po obejrzanej bajce

dostrzega, na miarę swoich możliwości, problem związany z adaptacją i komunikacją dzieci innej narodowości w grupie przedszkolnej

skupia się przez dłuższy czas na wykonywanym zadaniu

wyraża radość i zadowolenie z uczestnictwa w zabawach

czeka na swoją kolej (6l. samodzielnie, 5 l. z pomocą)

w obszarze społecznym dziecko:

współpracuje w dużej i małej grupie oraz w parze

odczuwa potrzebę aktywnego współuczestniczenia w zabawach

próbuje, na miarę swoich możliwości, angażować dzieci innej narodowości do zabaw

w obszarze poznawczym dziecko:

uważnie słucha nauczyciela i odpowiada na pytania dotyczące obejrzanej bajki ( 6 l. pełne zdania, 5-latki z pomocą)

swoimi słowami wyjaśnia słowo „piktogram”

rozwija twórczą wyobraźnię przy odgrywaniu scenek darmowych

rozumie określenie „najdłuższy/ najkrótszy” oraz „najniższy/ najwyższy” (5-latki z pomocą)

zgodnie z własnymi możliwościami wykonuje powierzone mu zadania

METODY PRACY:

słowna, poszerzająca zakres wiadomości dzieci

elementy dramy

elementy pedagogiki zabawy - Klanza

elementy metody Marii Montessori

zadań stawianych do wykonania

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

nagranie piosenki – powitanki, magnetofon, narzuty, koce w jesiennych kolorach, papierowe listki o różnej fakturze i kolorach – „bilety” na przedstawienie oraz element w jednej z zabaw w późniejszej części zajęć, koszyk, zasłony/ kotary do zawieszenia na sznurku, napis „LEŚNY TEATR”, rekwizyty do bajki terapeutycznej „Jeżyk Janek i nowy kolega” autorstwa Joanny Kochańskiej, treść bajki (skrócona na potrzeby zajęć), piktogramy, nagranie piosenki „Nie chcę Cię znać”, tekst wierszyka „ Idzie jeżyk leśną dróżką”, klamerki, sznurki,

Faza wprowadzająca

Piosenka – powitanka w kole „Powitania nadszedł czas”. Piktogram ręki.

*dzieci siadają wokół narzut / kocy w jesiennych kolorach.

Wprowadzenie do tematyki zajęć - zaproszenie dzieci do „Leśnego teatru” , odszukanie przez dzieci biletów wstępu – „kolorowych listków” ukrytych w sali – N. demonstruje piktogram listka, po odszukaniu biletów wstępu dzieci zajmują miejsca na zaaranżowanej widowni. N. wita „widownię”, dziękuje za przybycie do LEŚNEGO TEATRU i zaprasza wszystkie dzieci na przedstawienie. N. demonstruje piktogram ucha i oka.

Faza właściwa

Wspólne oglądanie krótkiego przedstawienia przygotowanego przez N. w oparciu o bajkę terapeutyczną J. Kochańskiej „Jeżyk Janek i nowy kolega”.

*po obejrzeniu przedstawienia rozmowa na temat jego treści m.in.

- Kim jest ...