Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Sroka
Data publikacji
2023-02-20
Średnia ocena
5,00
Pobrań
25

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

"Każdy z nas jest ważny i potrzebny chociaż czasem o tym nie wie" to scenariusz zajęć wraz z autorską bajką terapeutyczną "Gruby bębenek", mających na celu rozwijanie u dzieci umiejętności szacunku dla siebie i innych; rozumienie, że wszystkich należy akceptować bez względu na wygląd, mowę, ubiór itp. i że wszyscy są równi i każdy ma swoją wartość oraz budowanie pozytywnych więzi z wszystkimi członkami grupy, a także kreowanie poczucia przynależności do grupy.
 Pobierz (docx, 18,2 KB)

Podgląd treści

Wykorzystanie bajek i opowiadań do rozwijania u dzieci „mądrości” życiowej.

mgr Małgorzata Sroka

Temat zajęć:

„KAŻDY Z NAS JEST WAŻNY I POTRZEBNY-

- CHOCIAŻ CZASEM O TYM NIE WIE”

Cele zajęć:

opowiada treść bajki i potrafi wskazać ważne fakty wynikające z treści

wie, że wszystkich należy akceptować bez względu na wygląd, mowę, ubiór itp. i że wszyscy są równi i każdy ma swoją wartość

buduje pozytywne więzi z wszystkimi członkami grupy i kreuje poczucie przynależności do grupy

rozumie, że grupa to wspólnota, która razem może więcej

potrafi opisać swoje cechy wyglądu (kolor oczu, kształt nosa) i wymienia tą cechę, która najbardziej mu się podoba

porusza się przy muzyce zaspokajając naturalną potrzebę ruchu

tworzy muzykę wspólnie z grupą (przy użyciu instrumentów) stosując się do reguł

kształtuje poczucie metrum i tempa w muzyce pobudzając muzyczną wyobraźnię i wrażliwość

rozwija wyobraźnię i poczucie więzi tworząc prace plastyczną z wszystkimi członkami grupy

Przebieg zajęć:

1. Zabawa aktywizująca: „Jak wyglądam?”Dzieci przyglądają się swojej twarzy w lusterku, opisują jej wygląd: kolor oczu, włosów, kształt nosa, ust. Wymieniają tę swoją cechę, która najbardziej im się podoba. Jeżeli nie znajdują w sobie takich cech, wówczas inne dzieci lub nauczycielka pomaga w tym dziecku

2. Zabawa badawcza: „O kim mówimy?”Dzieci słuchają opisu podanego przez nauczyciela i po charakterystycznych cechach odgadują, o kogo chodzi. Po kilku próbach rolę nauczycielki przejmują dzieci

3. Zabawa ruchowa: „Muzyczny spacer”

Pomoce: apaszki, bębenek

Dzieci przy akompaniamencie bębenka skaczą przez rozłożone apaszki jak przez kałuże; później za pomocą apaszek – pędzli malują chmury na niebie,: następnie dzieci podrzucają apaszki jak jesienne liście i łapią je; trzymają apaszkę za dwa rogi i mocno na nią dmuchają; „wirują” apaszką wokół głowy, tułowia, rąk, stóp

4. Słuchanie opowiadanej przez nauczyciela bajki pt. „Gruby bębenek” – wg własnego autorstwa

Pomoce: gitara, list

5. Rozmowa w kręgu dotycząca treści bajki „Gruby bębenek”

Nauczycielka zadaje pytania:

- o czym była bajka?

- dlaczego instrumenty dokuczały bębenkowi?

- czy bębenek był potrzebny orkiestrze?

- czy my w grupie jesteśmy tacy sami?

- czym się różnimy?

- czy wyglądamy tak samo?

- czy lubimy bawić się tymi samymi zabawkami?

- czy lubimy jeść to samo?

- czy boimy się tych samych rzeczy?

- a co robimy wspólnie?

- czy jesteśmy sobie do czegoś potrzebni?

- czy komuś z was przytrafiła się podobna sytuacja?

- czy czuliście się kiedyś odrzuceni przez kogoś, a może zdarzyło wam się być dla kogoś niemiłym?

- itp.

6. Zabawa twórcza: „Drzewo”

Nauczyciel przypina arkusz, na którym narysowane jest drzewo z wyciętymi miejscami na ...