Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
„JAK OSWOIĆ STRACH
CZYLI O STRACHLIWYM SMOKU OSIKA
I DZIELNEJ KRÓLEWNIE PRZYTULII”
Cele ogólne:
- doskonalenie umiejętności nazywania, rozpoznawania i pokazywania swoich uczuć
- kształtowanie umiejętności radzenia sobie ze swoimi emocjami
Cele operacyjne:Dziecko:- rozpozna i nazwie uczucie strachu- odpowie na pytania dotyczące treści bajki
- opowie o swoim strachu
- wykona działania mające na celu przezwyciężenie strachu
Metoda: słowna (m.in. bajka terapeutyczna), czynna (samodzielnych doświadczeń, zabawowa).Forma: indywidualna, zbiorowa.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa aktywizująca: „Straszna przesyłka”
Pomoce: pudełko, pacynki (smok, królewna, rycerz, król), kartka z tekstem bajki
Nauczycielka prezentuje zostawioną rzekomo pod drzwiami przesyłkę, prosi dzieci o sprawdzenie, co w niej się znajduje. Dla ostrożności sugeruje, by jeszcze nie rozpakowywać zaklejonego mocno pudełka, lecz sprawdzić jego zawartość poprzez włożenie ręki w otwór z boku pudełka. Cała sytuacja prowadzić ma do nazwania przez dzieci emocji, jakie towarzyszą im w trakcie poznawania zawartości pudełka.
2. Zabawa parateatralna za światłem i cieniem: „Niestraszne strachy”
Pomoce: ekran, lampka, pacynki, nagranie muzyczne
Nauczycielka przygotowuje w zaciemnionym pomieszczeniu lampkę i ekran. Wykorzystując pacynki z poprzedniej zabawy, przy dźwiękach groźnie brzmiącej muzyki przedstawia scenkę, po której pokazuje w świetle pacynki udowadniając, że nie są one wcale groźne.
Dzieci próbują określić uczucie, które towarzyszyło im podczas oglądania scenki.
Chętne dzieci mogą spróbować samodzielnie przedstawić scenkę straszącą innych.
3. Zabawa ruchowa przy muzyce: „Wyrzuć strach do kapelusza”
Pomoce: kapelusz, gazety, nagranie muzyczne, przyrząd do wywoływania odgłosów burzy
Dzieci w takt spokojnej muzyki tańczą z kartką gazety; gdy usłyszą „grzmot” zaczynają szeleścić gazetą i miąć ją wypowiadając słowa zaklęcia-wyliczanki:
„Ram, tam, tam, a ja strachy w nosie mam”
Można zastosować stopniowe wzmacnianie siły, głośności wypowiedzi podczas kolejnych powtórzeń.
Na koniec nauczycielka informuje dzieci, że w tych gazetach zamknęły, schowały swój strach i proponuje im aby wyrzuciły go do kapelusza.
4. Słuchanie bajki terapeutycznej pt. „O strachliwym smoku Osika i dzielnej królewnie Przytulii”
Nauczycielka czyta treść bajki odnalezionej w przesyłce, inscenizując treść przy pomocy pacynek.
Rozmowa z dziećmi na temat treści bajki (czego bał się smok, co zrobiła księżniczka, czego dziecko się boi i kto mu pomaga w pokonaniu strachu itp.)
Na koniec dzieci przytulają smoka i siebie nawzajem (wniosek – przytulając się, czujemy się bezpiecznie) oraz umieszczają w sali „Przytulny plakat”
5. Zabawa plastyczna: „Jak odczarować potwora?”
Pomoce: kartki papieru, patyki, kolorowe tusze
Kartkę moczymy w wodzie i na mokrej dzieci rysują patykiem maczanym w czarnym tuszu smoki, potwory, strachy. Rozchodzący się po mokrej powierzchni tusz wyeksponuje temat dając niepowtarzalny efekt ...