Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Sroka
Data publikacji
2023-02-26
Średnia ocena
0,00
Pobrań
9

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Dzięki tym zajęciom dziecko: . Wie, czym jest smog i jak powstaje; • Rozumie, że oddychanie skażonym powietrzem może mieć tragiczne skutki dla zdrowia; • Stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i próbuje przewidywać, co się może zdarzyć; • Kształtuje świadomość ekologiczną; • Poznaje niektóre właściwości powietrza za pomocą doświadczeń i obserwacji; samodzielnie dochodzi do wiedzy; • Odczuwa współodpowiedzialność za stan środowiska naturalnego; • Rozwija umiejętności proekologiczne;
 Pobierz (docx, 19,7 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć

mgr Małgorzata Sroka

Temat zajęć:

„Gdzie jest powietrze i dlaczego jest tak ważne?”

Cel główny:

Popularyzacja działań na rzecz ochrony środowiska,

Inspirowanie samodzielnych działań dziecka,

Prezentacja na forum posiadanych wiadomości i umiejętności z powyższej tematyki.

Cele szczegółowe:

Wie, czym jest smog i jak powstaje;

Rozumie, że oddychanie skażonym powietrzem może mieć tragiczne skutki dla zdrowia;

Stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i próbuje przewidywać, co się może zdarzyć;

Kształtuje świadomość ekologiczną;

Poznaje niektóre właściwości powietrza za pomocą doświadczeń i obserwacji; samodzielnie dochodzi do wiedzy;

Odczuwa współodpowiedzialność za stan środowiska naturalnego;

Rozwija umiejętności proekologiczne;

Metody:

- oglądowa: pokaz nauczyciela, ilustracja

- czynna: zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń

- słowna: rozmowa, objaśnienie

Formy:

- zbiorowa, indywidualna

Przebieg zajęć:

Zabawa oddechowo-dydaktyczna: „Dlaczego ten balon rośnie i maleje”

Pomoce: balony

Dzieci dmuchają balony. Nauczycielka zadaje pytanie: "Dlaczego ten balon rośnie?", a przy wypuszczaniu powietrza stwierdza: „A teraz maleje - Dlaczego?"

Wspólna zabawa balonami - dzieci podrzucają je, a one szybko spadają i ciągle trzeba je dmuchać. Dzieci proponują zawiązanie balonika np. sznurkiem.

Nauczycielka dmucha drugi balon tak mocno, że „przypadkiem" pęka

- pyta dzieci: "A gdzie jest teraz powietrze z balonika?"

Dzieci przekonują się, że powietrze jest wszędzie wokół nas.

2. Doświadczenie: „Co jest w butelce?”

Pomoce: plastikowe, zakręcone butelki, miski na wodę – po jednym komplecie na stolik

Nauczycielka proponuje dzieciom położenie butelek na wodzie i obserwowanie co się z nimi dzieje. Dzieci zauważają, że butelki nie toną, bo jest w nich powietrze.

3. Doświadczenie: „Skąd się wzięły bąbelki?”

Pomoce: plastikowe butelki i rureczki dla każdego dziecka.

Dzieci zanurzają w wodzie butelki - odkręcone, dmuchają w rureczki i sprawdzają co się z nich wydobywa.

4 Rozmowa w kręgu na temat: „Co to jest powietrze i komu jest potrzebne?”

Nauczyciel prosi dzieci o uwagę i proponuje kilka małych doświadczeń:

- Dzieci oddychają głęboko, nabierają powietrza i zatrzymują w płucach… następnie wypuszczają.

Wniosek – powietrze jest potrzebne do oddychania.

- Nauczyciel wciąga powietrze do strzykawki, a następnie wypuszcza je do szklanki pełnej wody… powietrze „bąbelkuje” w wodzie.

Wniosek – powietrze jest niewidocznym gazem.

- Nauczyciel uruchamia suszarkę do włosów – powiew powietrza wprawia w ruch wiatraczek. Wniosek – powietrze wprawia w ruch przedmioty.

- Powietrze wydmuchiwane przez suszarkę przenosi zapach perfum.

Wniosek – powietrze jest nośnikiem aromatów.

5. Historia „O chorym domku”

Pytania pomocnicze:

• co spowodowało, że pojawiło się zanieczyszczenie powietrza?

• jakiej rady udzielił doktor mieszkańcom zielonego domku?

6. Doświadczenie: „Smog w słoiku”

Do słoiczka lub butelki z niewielką ilością wody wrzucamy zapaloną, kolorową gazetę, po czym ...