Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ– M.Sroka
„Następstwo dnia i nocy”
Cele ogólne:
- dostrzeganie rytmu i stałego następstwo dnia i nocy
- wyzwalanie ekspresji ruchowej i twórczej poprzez zabawy
Cele operacyjne:Dziecko:- odpowie na pytania dotyczące treści bajki
- będzie twórcze i zaspokoi ciekawość
- rozwinie koordynację wzrokowo – ruchową
- koduje rytm i przemienność dnia i nocy na papierze
Metoda: słowna (m.in. bajka), czynna (zabawowa).Forma: indywidualna, zbiorowa.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa aktywizująco – problemowa: „Noc”
Pomoce: peleryna z motywem nocy (gwiazdy, księżyc)
Nauczycielka przebrana w pelerynę śpiewa piosenkę:
„Idzie niebo ciemną nocą, ma w fartuszku pełno gwiazd.
Gwiazdy błyszczą i migocą, zaprosiły tutaj Was”
Dzieci próbują odgadnąć dlaczego nauczycielka przebrała się w taką pelerynę i o czym będziemy rozmawiać (o nocy, o niebie, o gwiazdach) – podają temat.
2. Zagadki: „Słońce – księżyc”
• Żółte i gorące ,na błękitnym niebie.Ogrzewa Ziemię, zwierzęta i ciebie (słońce)
• Kiedy po niebie wędruje nocą, dokoła niego gwiazdy migocą.Raz jest jak rogalik, raz okrągły jak talerz (księżyc)
Dzieci udzielają właściwej odpowiedzi do zagadek
3. Słuchanie ilustrowanego ruchem opowiadania nauczycielki:
„Dzień i noc Małego Misia”
Dzieci poznają następstwo dnia i nocy ilustrowane przez nauczycielkę opowiadaniem i pomocami. Odpowiadają na pytania dotyczące treści (o kim było opowiadanie, co Mały Miś robił przez cały dzień, co się dzieje, kiedy zachodzi słońce, co się zaczyna, kiedy kończy się noc itp.)
4. Zabawa ruchowo – orientacyjno - porządkowa: „Noc i dzień”
Pomoce: opaski na ręce w dwóch kolorach: białym i czarnym
Dzieci dobierają się parami wg umownego kodu, reagując na przerwę w muzyce
5. Opowieść muzyczno – ruchowa: „Dzień i noc Małego Misia”
Pomoce: nagranie „Opowieści Lasku Wiedeńskiego” J.Straussa
Dzieci ilustrują ruchem i gestem czynności wykonywane przez misia
6. Zabawa poznawcza w kole połączona z opowiadaniem nauczycielki:
„Przemienność dnia i nocy”
Pomoce: opaski białe i czarne założone dzieciom naprzemiennie,
żółte kółka, białe półkola
Dzieci reagują na hasło (jest dzień-wstają dzieci z opaską białą, jest noc-wstają z czarną). Zapamięta zasadę następstwa dnia i nocy (dzięki kilkakrotnemu powtórzeniu zabawy)
Następnie nauczycielka układa naprzemiennie część rytmu z żółtych kółek (słońca) i białych półkoli (księżyce) – dzieci dopowiadają dalszą część
7. Zabawa rytmiczna na papierze:„Kodowanie rytmu dnia i nocy”
Pomoce: żółte kółka (słońca), białe półkola (księżyce), arkusze papieru (długie i wąskie), klej
Dzieci kodują rytm na papierze. Po skończonej pracy zestawiają własną pracę i kolegów w długi łańcuch powtarzających się motywów
OPOWIADANIE: „DZIEŃ I NOC MAŁEGO MISIA”
Słońce wstaje, zaczyna się dzień.
Ze snu budzi się Mały Miś, Mama Miś i Tata Miś ...