Dodaj publikację
Autor
Aneta Półtorak
Data publikacji
2023-03-19
Średnia ocena
0,00
Pobrań
10

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć dydaktycznych – gr. 4,5 latki.
 Pobierz (docx, 444,3 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć głównych w przedszkolu – Biedronki

I.

Nazwa zajęć

Zajęcia dydaktyczne

Poziom nauczania

Przedszkole

Data

16.02.2023 r.

Liczba godzin

9.00 – 11.00

Grupa

4,5 latki

Prowadzący

Aneta Półtorak

Nazwa placówki

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Mogilnie

Temat zajęć

Nasza Wisła – słuchanie wiersza T. Plebańskiego, rozmowa na temat treści.

Każde miasto ma swój herb – zabawa dydaktyczna.

Rzeka Wisła – zabawa plastyczna usprawniająca motorykę małą.

II. Treści nauczania – wymagania szczegółowe z podstawy programowej:

słucha uważanie wiersza III.8

udziela odpowiedzi na pytania dotyczące treści wiersza IV.2

wie, jak wygląda herb i co on symbolizuje IV.10

doskonali spostrzegawczość IV.9

bierze aktywny udział w zabawach i czerpie z nich radość I.5

kształtuje prawidłową postawę ciała I.8

III. Cele główne zajęć:

Zapoznanie z najważniejszą rzeką Polski – Wisłą oraz miastami, przez które przepływa.

Uwrażliwienie na piękno naszego kraju.

IV. Cele operacyjne:

słucha czytanego wiersza

odpowiada na pytania zadawane przez nauczyciela

wie, że Wisła to największa rzeka Polski

bierze udział w proponowanych zabawach

czeka na swoją kolej

reaguje na sygnał nauczyciela

odzwierciedla ruchem słyszaną muzykę

potrafi powiedzieć, z czym kojarzą się miasta Toruń, Kraków, Warszawa, Gdańsk

potrafi pokazać rzekę Wisłę na mapie Polski

wykonuje pracę plastyczną

V. Metody, techniki i formy pracy:

Słowne: objaśnienia, oparte na kulturze żywego słowa.

Czynne: zadań stawianych dziecku.

Oglądowe: pokaz, obserwacje.

Aktywizujące: zabawy z wykorzystaniem gumy sensorycznej, stacje zadaniowe, metoda aktywnego słuchania muzyki.

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

VI. Środki dydaktyczne:

Wiersz „Nasza Wisła”, utwór „Płynie Wisła, płynie”, mapa Polski, herby Warszawy, Gdańska, Torunia, Krakowa; puzzle, pierniki, tunel animacyjny, klocki piankowe, skrzynia z pytaniami, folia malarska, niebieska, żółta farba, brokat.

VII. Przebieg zajęć:

Powitanie dzieci.

Zapoznanie dzieci z tematyką dnia, celem zajęć.

Słuchanie wiersza „Nasza Wisła”.

Każde miasto ma swój herb – zabawa dydaktyczna.

Karty pracy – umieszczenie herbów w odpowiednich miejscach.

Płyniemy rzeką Wisłą – zabawa muzyczno-ruchowa.

Podsumowanie – pytania dotyczące zajęć.

Podziękowanie za wspólną zabawę.

Opracowała: Aneta Półtorak

Który kształt przypomina rzeka Wisła?

Czy pierniki związane są z miastem Toruń?

Czy w Warszawie jest pomnik Syrenki?

Jak nazwa się najważniejsza rzeka w Polsce?

Kto zionął ogniem w Krakowie?

Pokaż na mapie rzekę Wisłę?

Spod Baraniej Góry źródełko wytrysło.

Stało się strumykiem

no a potem Wisłą.

Barania Góra

Pozdrawia Cię Wawel, a smok ogniem zionie.

Lubi wozić dzieci

na swoim ogonie.

Kraków

Warszawska Syrenka pięknem swym zachwyca.

Jej rodzinne miasto to nasza stolica.

Warszawa

Pachnie złotym miodem, pachnie piernikami, a to znak niechybny, że Toruń przed nami ...