Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt zajęć
Temat dnia: Przeliczamy zwierzęta w gospodarstwie wiejskim
Cele (dziecko):
nazywa zwierzęta gospodarskie i ich młode
określa i porównuje liczebność zbiorów
posługuje się znakami matematycznymi ,,=”, ,,>”, ,,<”
posługuje się pojęciami określającymi położenie przedmiotów względem siebie
naśladuje odgłosy zwierząt gospodarskich
posługuje się liczebnikami porządkowymi
aktywnie uczestniczy w zabawach muzyczno-ruchowych
Metody pracy:
słowna (pogadanka, polecenia)
czynna (aktywnego uczestnictwa w zajęciach, zadań stawianych do wykonania)
oglądowa (pokaz, obserwacja)
Formy pracy:
zbiorowa
indywidualna
Środki dydaktyczne: obrazki zwierząt gospodarskich, patyczki do liczenia, obrazki przedstawiające wiejską zagrodę, sylweta gospodarza, tamburyn, piłka,
Przebieg zajęć:
1. Powitanie- zabawa ruchowa ze śpiewem przy piosence ,, Wszyscy są, witam Was” .
2. Wprowadzenie do tematu zajęć – ułożenie puzzli online z wykorzystaniem tablicy interaktywnej- dzieci układają obrazek i opowiadają, co jest na nim przedstawione, następnie nauczyciel przedstawia cel zajęć.
https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/bajki/120615-na-farmie/3x3
3. Gospodarstwo Pana Janka- zabawa dydaktyczna, poszerzanie zasobu słownictwa- dzieci otrzymują obrazki przedstawiające zwierzęta wiejskie, układają parami młode osobniki z dorosłymi. Przedszkolaki przyglądają się obrazkom , opisują je i nazywają przedstawione na nich zwierzęta dorosłe i młode: pies- szczenię, owca-jagnię, indyk-indyczę, koza-koźlę, kot-kocię, krowa- cielę, gęś- gąsiątko, świnia- prosię.
4. Gdzie jest więcej?- zabawa matematyczna, porównywanie liczebności zbiorów-dzieci układają osobno obrazki dorosłych zwierząt i osobno ich młodych, przeliczają zwierzęta w każdym ze zbiorów i określają, czy jest ich tyle samo. Nauczyciel pyta, jaki znak należy postawić między zbiorami zwierząt. Dzieci układają z patyczków znak równości między zbiorami. Następnie dzieci układają z jednej strony zwierzęta mające cztery nogi, a z drugiej strony te, które mają dwie nogi, przeliczają elementy w każdym ze zbiorów, określają, których zwierząt jest więcej i układają odpowiednio patyczki. Na koniec przedszkolaki układają zbiór zwierząt mających skrzydła i nie mających skrzydeł, przeliczają elementy w każdym ze zbiorów oraz układają odpowiednio patyczki.
5. Koniki – zabawa muzyczno-ruchowa- dzieci poruszają się po obwodzie koła cwałem bocznym naśladując czynności wymienione w piosence.
6. Układamy obrazek- zabawa matematyczna utrwalająca pojęcia określające położenie elementów w przestrzeni- dzieci otrzymują rysunki przedstawiające dom, drzewo, kałużę i budę. Na kartkach układają obrazki zwierząt zgodnie z opowiadaniem nauczyciela: Koza stoi z prawej strony drzewa, a jej młode z lewej. Kot wszedł na dach domu, a kocię siedzi pod oknem. Pies i szczenię siedzą z lewej strony budy. W kałuży tapla się prosię. Przed domem stoi świnia.
7. Odgłosy zwierząt- zabawa ruchowa z elementem ortofonicznym- dzieci biegają swobodnie po sali przy dziękach tamburynu. Na przerwę w muzyce przedszkolaki zatrzymują się, a nauczyciel pokazuje obrazek ...