Dodaj publikację
Autor
Barbara Richert
Data publikacji
2023-03-23
Średnia ocena
0,00
Pobrań
53

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Plik zawiera scenariusz lekcji, którą można przeprowadzić z okazji Dnia Kropki. Uczniowie mogą nauczyć się czegoś, dobrze się bawiąc.
 Pobierz (pdf, 279,1 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji języka polskiego
dla klasy IV szkoły podstawowej


Opracowanie: Barbara Richert


Temat: Kreatywne kropkowanie na języku polskim.


Cele lekcji:

Uczeń:

– pobudza twórcze myślenie,
– podaje skojarzenia do słowa kreatywność,
– wyszukuje w słowniku języka polskiego hasło kreatywny,
– ogląda film pt. Kropka i odpowiada na pytania,
– formułuje wskazówki,
– w twórczy sposób ozdabia kropkę,

łączy frazeologizmy z właściwym wyjaśnieniem,
– wskazuje funkcje kropki w interpunkcji polskiej,
– podsumowuje lekcję.


Formy i metody pracy:

indywidualna, zbiorowa, grupowa;


– poszukująca, zajęć praktycznych.


Środki i materiały dydaktyczne:

film i książka pt. Kropka https://www.youtube.com/watch?v=rETI9cQxNgQ&t=20s,


– słownik języka polskiego,
– aplikacja Quiver i odbitki kropek,

tablica interaktywna i zadanie w Learning.Apps.org.




Przebieg zajęć:

I Część wprowadzająca:

1. Czynności organizacyjne – sprawdzenie obecności, zapisanie tematu lekcji.
2. Podanie celów zajęć.
3. Tworzenie mapy skojarzeń do słowa kreatywność; korzystanie ze słownika języka

polskiego.


II Ogniwo właściwe:

1. Oglądanie filmu pt. Kropka. Omówienie go, poszukiwanie elementów łączących film

z omawianą wcześniej kreatywnością.

2. Formułowanie wskazówek dla osób niewierzących w siebie.
3. Tworzenie galerii podobnej do tej z filmu o Vashti - ozdabianie kropek w grupach i

prezentowanie ich w aplikacji Quiver.

4. Łączenie frazeologizmów ze słowem kropka z wyjaśnieniem z wykorzystaniem

tablicy interaktywnej i Learning.Apps.org:
https://learningapps.org/display?v=pvm6st10a22

5. Wskazywanie funkcji kropki w interpunkcji polskiej.


III Część podsumowująca:

1. Podsumowanie zajęć z punktu widzenia ucznia.
2. Ocena pracy na lekcji.