Dodaj publikację
Autor
Iwona Kaczor
Data publikacji
2023-04-12
Średnia ocena
0,00
Pobrań
16

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem eksperymentów przyrodniczych.
 Pobierz (docx, 14,1 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Temat: „Kolory tęczy”

Grupa wiekowa: 6- latki.

Podstawa programowa:

Cel główny: poszerzanie wiadomości i umiejętności przyrodniczych.

Cele szczegółowe: dziecko

-wie, jak powstaje tęcza,

- rozwija umiejętności rozpoznawania kolorów z ich nazwami

- rozwija myślenie przyczynowo- skutkowe

-eksperymentuje

- stawia hipotezy

- określa stan pogody i stan atmosferycznego

- rozwiązuje zagadki słowne

Metody:

- oglądowa

- praktycznego działania

- eksperyment

Formy:

-praca z całą grupą

-praca indywidualna

Środki dydaktyczne: woda, olej, cukierki, pianka do golenia, barwniki spożywcze, musujące tabletki miseczki, szpatułki, monitor interaktywny ( program learningapps)

Przebieg zajęć

1.Wprowadzenie – rozwiązywanie krzyżówki na monitorze interaktywnym w programie learningapps

https://learningapps.org/myapps.php

Hasło – tęcza.

2.Wysłuchanie wiersza M. Konopnickiej pt.”Tęcza”

Maria Konopnicka

TĘCZA

A kto ciebie, śliczna tęczo,

Siedmiobarwny pasie,

Wymalował na tej chmurce

Jakby na atlasie ?

Słoneczko mnie malowało

Po deszczu, po burzy;

Pożyczyło sobie farby

Od tej polnej róży.

Pożyczyło sobie farby

Od kwiatów z ogrodu;

Malowało tęczę - na znak,

Że będzie pogoda!

Zapoznanie dzieci ze zjawiskami atmosferycznymi –

omówienie treści wiersza, rozmowa kierowana

pytaniami nauczyciela

Jak wygląda tęcza opisana w wierszu?

-Gdzie została namalowana?

-Kto stworzył tęczę?

-Kiedy powstaje tęcza?

-Od jakich roślin pożyczyło słoneczko farb?

-Czego znakiem jest tęcza?

3. Oglądanie filmiku edukacyjnego pt. „Jak powstaje tęcza?

Rozmowa na temat filmu.

4. Gra edukacyjna „Milionerzy”- dzieci sprawdzają swoją wiedzę z zakresu zjawisk atmosferycznych. https://learningapps.org/display?v=p9cp9xick23

5. Tęcza- sortowanie kolorów https://wordwall.net/pl/resource/9691412/przyroda/t%c4%99cza.

6. Tęcza na talerzu” – eksperyment z cukierkami Skittles . Wokół rantu talerza dzieci układają cukierki w kształcie okręgu, następnie wlewają powoli na środek talerza wodę i obserwują co się dzieje. Ważne aby po wlaniu wody nie przestawiać i nie przesuwać talerza, bo barwniki się rozpłyną nierówno. Najlepiej jak talerz stoi w miejscu. Cukierki zaczynają puszczać barwnik w bardzo efektowny sposób już po kilku sekundach barwiąc wodę niczym powstająca tęcza. 

7. „Lawa w szklance”- eksperyment. Dzieci dodają do szklanki z wodą barwnika. Przelewają substancję do szklanki z olejem. Następnie dodają tabletki musujące.

8. „Kolorowy deszcz”- eksperyment. Dzieci Napełniają słoik woda, wyciskają piankę do golenia na powierzchnię wody. Aplikują barwnik bezpośrednio na piankę.

9. „Tęcza”- praca plastyczna wyklejana plasteliną.