Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Opracowanie: Barbara Ciołek
Nauczyciel Edukacji Wczesnoszkolnej
Szkoła Podstawowa nr 8 w Dąbrowie Górniczej
Scenariusz zajęć z zakresu rozwijania pojęć matematycznych klasa IIa
Temat zajęcia: Odczytuję i obliczam różnice temperatury.
Cele główne:
budzenie i aktywizowanie ciekawości oraz aktywności poznawczejdziecka,
wzbogacanie dziecięcego słownictwa o pojęcia związane z termometrem,
kształcenie umiejętności posługiwania siętermometrem,
rozwijanie umiejętności obliczania różnic temperatur.
Cele operacyjne:
Dziecko:
zaznacza temperaturę na skali termometru,
określa, kiedy temperatura na zewnątrz jest poniżej, a kiedy powyżej zera,
odczytuje i porównuje temperaturę
dopasowanie temperatur do miejsc na mapie Polski.
zaznaczanie temperatury na termometrach.
liczy, przelicza, klasyfikuje i porządkuje w poznanym zakresie liczbowym
rozwiązuje zadania tekstowe
słucha czytanego tekstu,
czerpie radość z zabawy i zgodnie współpracuje wgrupie,
podporządkowuje się regułomzabaw.
Metody: czynna, słowna, oglądowa, samodzielnych doświadczeń,
Formy: indywidualna, grupowa, zespołowa
Środki dydaktyczne:
Napisy: Odczytuję i obliczam różnice temperatury.Obrazkiprezentujące termometry, obrazki z prawidłowym odczytem temperatury, Laptop- filmy edukacyjne -https://www.youtube.com/watch?v=XwlSJMtvCbg - „Termometr?”–e-Podręcznik „Szkolni Przyjaciele” - „Obliczam różnice temperatury”,Karty pracy – zadania.
Kompetencje kluczowe:
Porozumiewanie się w języku ojczystym,
Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne,
Umiejętność uczenia się,
Inicjatywność iprzedsiębiorczość.
Przebieg zajęć:
Rozpoczęcie zajęć:Nauczyciel wita uczniów i na początku proponuje krótkie przypomnienie podstawowych wiadomości o termometrach (jakie rodzaje występują, do czego są używane, gdzie można je spotkać).
Uczniowie otrzymują wydrukowane ilustracje-szablony termometrów z zasobów multimedialnych (praca indywidualna). Wycinają szablony po zaznaczonych liniach i układają termometry od najniższej temperatury do najwyższej (praca w grupach). Następnie każda grupa do prawidłowym przyklejeniu indywidualnych pojedynczych termometrów przykleja powstały wyraz na tablicy. Z powstałych wyrazów utworzy się temat: Odczytuję i obliczam różnice temperatury.
Nauczyciel przedstawia krótki filmik edukacyjny: https://www.youtube.com/watch?v=XwlSJMtvCbg -Termometr? W każdym rzędzie ławek nauczyciel rozdaje termometry(karty pracy).
Nawiązując do filmiku i informacji przedstawionych przez nauczyciela, uczniowie przedstawiają swoje wiadomości na temat termometru. Prowadzący zajęcia zadaje pytania pomocnicze.
Po co ludzie wymyślili termometr?
Do czego służą termometry?
Co to takiego Celsjusz?
Czy wszędzie posługujemy się skalą Celsjusza?
Nauczyciel proponuje obejrzeć filmik związany z obliczaniem różnic temperatur na termometrach (karty pracy).
Krótki filmik:e-Podręcznik „Szkolni Przyjaciele” - „Obliczam różnice temperatury”
Rozmowa na temat filmu.
Uczniowie rozwiązują zadania tekstowe, które otrzymują od nauczyciela (Karty pracy).
Podsumowanie zajęć:
Omówienie kart pracy i działalności twórczej. (samoocena uczniów).Pytania
Porządkowanie sali po zajęciach.
Podsumowanie zajęć - przypomnienie celu zajęć, ocena prac uczniów i zachowanie.