Dodaj publikację
Autor
Mariola Stefańska-Żałoba
Data publikacji
2023-04-14
Średnia ocena
0,00
Pobrań
14

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Rozwijanie mowy u dziecka w wieku przedszkolnym.
 Pobierz (docx, 25,0 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć

Cel ogólny:

rozwijanie mowy u dziecka w wieku przedszkolnym;

Cele szczegółowe

uczulanie miejsca artykulacji;

wzmocnienie koncentracji słuchowej;

doskonalenie kompetencji językowych: wypowiadania się pełnymi zdaniami, rozwijanie zakresu słownictwa dziecka;

Pomoce dydaktyczne:

świece;

lustro;

piłeczki pingpongowe;

kłębuszki waty;

miód;

odtwarzacz CD;

nagranie piosenki „Głowa, ramiona, kolana, pięty”;

półkule sensoryczne;

Forma pracy: indywidualna;

Metoda pracy: SI;

Czas realizacji: 45 min;

Przebieg zajęć:

Powitanie różnymi częściami ciała – rymowanka „Części ciała” ze wskazywaniem i nazywaniem.

Ćwiczenia oddechowe: dmuchanie na płomień świecy;  chuchanie na zmarznięte ręce, nadymanie policzków – „ gruby miś”, wciąganie policzków – „ chudy zajączek”,

Odtwarzanie demonstrowanych ćwiczeń: naśladowanie min przed lustrem, parskanie, otwieranie i domykanie żuchwy, pionowe i poziome ruchy języka przy otwartej buzi, dmuchanie na piłeczki pingpongowe, kłębuszki waty, zlizywanie słodkich wąsów (miodu z warg).

Zabawa ruchowo-muzyczna z wykorzystaniem piosenki „Głowa, ramiona, kolana, pięty”.

Zabawa w rozpoznawanie dźwięków.

Wykonywanie ćwiczeń z wykorzystaniem półkul sensorycznych np. postaw prawą nogę na czerwonej półkuli, połóż lewą rękę na półkulę zieloną itd.

Zakończenie zajęć: pożegnanie.