Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat: „W pradawnym świecie”.
Grupa wiekowa: 3,4,5,6 latki.
Cel główny: rozbudzanie zainteresowań dzieci życiem dinozaurów.
Cele szczegółowe: Dziecko:
-poszerza wiedzę na temat dinozaurów i ich cech charakterystycznych,
– rozwija wyobraźnię i zmysł dotyku oraz smaku poprzez zabawy badawcze,
-doskonali spostrzegawczość i koordynację wzrokowo – ruchową,
-z uwagą słucha tekstu i odpowie na pytania do niego,
-aktywnie uczestniczy w eksperymentach przyrodniczych,
-zgodnie współdziała z dziećmi podczas zabawy badawczej,
-dostrzega emocjonalną wartość otoczenia przyrodniczego jako źródła satysfakcji estetycznej.
Metody pracy:
-słowne – rozmowa kierowana, instrukcja, praca z tekstem,
-czynnościowe – zadań stawianych dziecku do wykonania, zabawy aktywizujące.
Formy pracy:
-praca z całą grupą,
-praca indywidualna.
Środki dydaktyczne: owoce, warzywa, wykałaczki, soda oczyszczona, ocet, plastikowe miseczki, koperta z listem, barwniki pożywcze, makieta wulkanu.
Przebieg zajęć:
Zagadka wprowadzająca do zajęć.
Ogon, tułów, szyja, głowa...Postać prawie jest gotowa.Jeszcze tylko cztery nogi i wychodzi potwór srogi.Taki duży wśród zarośli...Pewnie byśmy za nim poszli.Lecz to było wieki temu.Teraz już go nie znajdziemy.A dlaczego?Bo wymarły.Mam na myśli - ..............(dinozaury).
Wysłuchanie listu od Dinozaura Dinusia. Rozmowa na temat jego treści. Odpowiadanie na zadane pytania: Jak ma na imię dinozaur?, Jaki gatunek dinozaurów prezentuje Dinuś? Co lubi jeść Dinuś? Jak wyglądają dinozaury o których mów Dinuś? W jaki sposób dinozaury przychodzą na świat?
Nazywam się Dinuś i jestem diplodokiem. Należę do rodziny gadów zwanych dinozaurami. Przyszedłem do Was aby opowiedzieć Wam o czasach, których nikt nie pamięta. Dawno, dawno temu kiedy na świecie nie było jeszcze ani ludzi, ani nawet żadnych innych zwierząt, na ziemi żyły dinozaury. Wszyscy jesteśmy bardzo różni. Ja lubię zjadać rośliny, a niektóre dinozaury lubią mięso. Jedne są małe, a inne ogromne. Niektóre z nas mają długie szyje, kolczaste kołnierze, skrzydła i długie ogony. Nasz świat jest różnorodny i bardzo ciekawy. Wykluwamy się z jajek, tak jak dzisiejsze węże, krokodyle czy ptaki. Jeśli chcecie nas bliżej poznać zapraszam Was do wspólnej zabawy.
Roślinożercy – zabawa sensoryczna. Dzieci zmieniają się w roślinożerców, N. przygotowuje owoce i warzywa. Następnie dzieci zasłaniają oczy N. daje do spróbowania przysmak, dzieci opisują zapach i smak poszczególnych owoców i warzyw.
Uwaga tyranozaur-mięsożerca- zabawa ruchowa. Dzieci roślinożerne dinozaury ruszają się po sali w rytm muzyki, podczas przerwy w muzyce stają w bezruchu a wyznaczone dziecko jako tyranozaur spaceruje pośród nich i łapie te osoby, które się poruszają.
. „Wulkan” – eksperyment. Nauczyciel demonstruje wykonanie wulkanu. Obserwacja
wypływającej lawy powstałej z farby plakatowej, octu i sody Rozmowa z ...