Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI
Przedmiot: Bezpieczeństwo i higiena pracy
Klasa 1
Temat: ERGONOMIA W PRACY ZAWODOWEJ
Cele operacyjne
Po zakończeniu lekcji uczeń:
1.
zna definicję ergonomii,
2. przedstawia źródła ergonomii,
3. wie na czym polega projektowanie ergonomiczne,
4.
5. wie co to są kody barw i jak się je stosuje,
6.
rozumie pojęcie stanowiska pracy,
zna ergonomiczne zasady pracy w pozycji stojącej i siedzącej.
Treści:
1. przedmiot i zadania ergonomii,
2. kształtowanie środowiska pracy człowieka,
3. proces projektowania bezpiecznego i ergonomicznego stanowiska pracy,
4. kształtowanie struktury przestrzennej,
5. kształtowanie oświetlenia i barwy środowiska pracy,
6. kształtowanie stanowiska pracy w pozycji stojącej i siedzącej.
Metody i formy pracy:
1. wykład informacyjny w oparciu o prezentację multimedialną,
2. dyskusja.
Pomoce dydaktyczne:
1. komputer + projektor multimedialny,
2. prezentacja multimedialna.
Przebieg zajęć wg układu
1. Sprawdzenie listy obecności, podanie tematu lekcji, przedstawienie celów zajęć.
2. Zapoznanie z definicją ergonomii i historią powstania tej dziedziny nauki.
3. Omówienie elementów składowych ergonomii.
4. Przedstawienie zasad projektowania ergonomicznego.
5. Omówienie znaczenia barw w środowisku pracy.
6. Przedstawienie ergonomicznych wymagań dla pracy w pozycji stojącej i
siedzącej.
7. Dyskusja na temat sposobu ergonomicznej organizacji pracy przy komputerze.
8. Podsumowanie.
opracował Jacek Owczarek
nauczyciel bezpieczeństwa i higieny pracy
ERGONOMIA W PRACY
ZAWODOWEJ
wykonał Jacek Owczarek
nauczyciel bezpieczeństwa i higieny pracy
W Marszu uczniów Instytutu Rolniczego na
Marymoncie poświecono mu jedną ze strof:
Jastrzębowski przeżył młodość,
Przeżył i wiek jary,
On nas kocha jak swe dzieci,
Niech żyje nasz stary.
Zdefiniował i nazwał tą dziedzinę nauki ergonomią, polski profesor
Wojciech Bogumił Jastrzębowski w wydanej w roku 1857 rozprawie
pt. „Rys ergonomji czyli nauki o pracy, opartej na prawdach
poczerpniętych z Nauki Przyrody”. Nazwę wywiódł od greckich słów
ergon czyli praca i nomos czyli prawo (zasada) i określił ją jako
„naukę o pracy, czyli używaniu nadanych człowiekowi od Stwórcy
sił i zdolności”.
ERGONOMIA to nauka zajmująca się przystosowaniem wszystkiego, co nas
otacza, czym się posługujemy do wygody człowieka przy jak najmniejszych
stratach dla środowiska i minimalnej liczbie ograniczeń.
Jest to dziedzina nauki i praktyki, której celem jest kształtowanie działalności
człowieka odpowiednio do jego fizjologicznych i psychologicznych właściwości.
Ergonomia korzysta z wiedzy z zakresu:
fizjologii
psychologii
antropometrii
biomechaniki
higieny pracy
socjologii
nauk mechanicznych
naukowej organizacji pracy
ERGONOMIA DZIELI SIĘ NA:
KONCEPCYJNĄ (PROJEKTOWĄ), która zajmuje się optymalizacją układu
człowiek - technika - środowisko na etapie projektowania. Bazą do
ergonomicznego projektowania są wyniki badań podstawowych oraz metody,
takie jak: - diagnoza, - modelowanie. Działalność koncepcyjna jest
nieograniczona gdyż we wczesnej ...