Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat: Eksperymenty z wodą.
Cel ogólny:
Rozbudzenie ciekawości otaczającego świata, oraz nauczenie dzieci
prowadzenia obserwacji i wyciągnięcie wniosków z doświadczeń i eksperymentów.
Cele operacyjne: Dziecko:
zna zasady obowiązujące podczas prowadzenia doświadczeń;
podejmuje próby przewidzenia wyniku doświadczenia oraz wytłumaczenia go;
przeprowadza doświadczenia zgodnie z instruktażem nauczyciela;
czerpie radość z doświadczania i eksperymentowania;
aktywnie uczestniczy w zajęciu, podejmuje działania, przestrzega zasad kontraktu.
wie jak wykonać zadanie, rozumie polecenia nauczyciela.
wymienia i nazwa przedmioty, które pływają i te, które toną,
potrafi dowieść poprzez własne działanie prawdziwość lub fałsz postawionego pytania
badawczego
odkrywa właściwości wody wykonując doświadczenia.
Metody:
Słowna: rozmowa, wyjaśnienie
poszukująca: samodzielne doświadczenia, zadania otwarte.
oglądowa: pokaz doświadczenia
praktycznego działania
Formy:
praca z całą grupą
praca w zespołach
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
woda ciepła i zimna, Szklanki, słoiki, szklane przeźroczyste naczynie, miski, łyżki, zapałki, winogrono, plastikowe nakrętki, kasztany, orzechy, łyżeczki, sól, miód, olej, piasek, mąka pszenna, kakao, kawa, pieprz, jajka, klucze, korek, plastikowe klocki, plastelina, igła, pinceta, ziemniaki, plastelina, drewniana kredka, tusz, sznurek, płyn do mycia naczyń; kamienie, piórka, zapałki, gazety, Radioodtwarzacz, płyta CD z odgłosami, - duże przeźroczyste naczynie z wodą, np. duża szklana misa, słój, ołówek, monety, drewniany klocek, gwóźdź, kawałki tkaniny(np. płócienne ściereczki), gumki recepturki, magnes, piłeczka ping-pongowa, kawałek styropianu,
Podstawa programowa: Ad.1 p.1,2,3: Ad.3 p 1,2,3,4; Ad 4. p 1,3 Ad. 10 p 2; Ad.12 p 2;
Ad 14 p2,3,4.
Przebieg zajęć:
1.Rozwiązywanie zagadki słownej jako źródło informacji o czym będzie zajęcie.
Jest w morzu, jest w rzece
W jeziorze i stawie.
Jest także w herbacie, zupie, albo w kawie.
Służy do picia, służy do mycia.
Bez niej na ziemi nie byłoby życia. (Woda)
2. Wysłuchanie wiersza „Jak powstaje kropelka wody” ilustrowanego obrazkiem :
Jak powstaje kropla wody?To zależy od pogody.Gdy słoneczko mocno grzeje,ciepło, cicho i nie wieje.Wtedy paruje do góryi chowa się w zimne chmury.Potem deszczem z nieba leci, zmywa kurz, a nawet śmieci.Napełnia stawy, kałuże,jeziorka małe i duże.Podlewa roślinki małe,ziemię i drzewa okazałe.A gdy zimno jest na ziemi,wtedy mróz ją w lód zamieni.Do picia potrzebna ptakom,wszystkim ludziom i zwierzakom.Bardzo zdrowa, gdy przejrzysta,do tego smaczna i czysta.Traktujmy ją należycie,bo woda to przecież życie.Po wysłuchaniu wiersza nauczycielka rozmawia z dziećmi na temat powstania kropelki wody, po co woda nam jest potrzebna, prosi dzieci o opisanie wody. Wszystkie ...