Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat: Piramida zdrowego żywienia.
Cel główny:
Kształtowanie nawyków zdrowego odżywiania się. Uświadomienie, co wpływa na zdrowe odżywianie się.
Cele szczegółowe – dziecko:
zapoznaje się z zasadami właściwego odżywiania się poprzez piramidę zdrowia i poszczególne produkty znajdujące się na piętrach, poznaje i różnicuje produkty żywnościowe z podziałem na zdrowe i niezdrowe, współpracuje przy tworzeniu piramidy żywieniowej, odczuwa radość ze wspólnego tworzenia i zabawy, utrwala nazwy warzyw i owoców, wymienia nazwy posiłków i pory dnia, w których się je.
Metody: Słowna, oglądowa, czynna,
Formy: zbiorowa, zespołowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: brystol, wycinanki z gazet z obrazkami różnych produktów spożywczych, klej pudełka, opakowania po produktach spożywczych, plansza –piramida zdrowego odżywiania, talerzyki papierowe, balon.
Przebieg zajęć:
1.Słuchanie wiersza „Dla każdego coś zdrowego”- S. Karaczewskiego.Zapoznanie z zasadami zdrowego i racjonalnego odżywiania.Dz. wie, że każdy człowiek powinien jeść dużo produktów zbożowych, warzyw, owoców, produktów mlecznych i mięsa, a ograniczać słodycze„Jeśli chcesz się żywić zdrowo, jadaj zawsze kolorowo!Jedz owoce i jarzyny, to najlepsze witaminy!Jedz razowce z grubym ziarnem, zdrowe jest pieczywo czarne!Na kanapkę, prócz wędliny, połóż listek zieleniny!I kapusta, i sałata, w witaminy jest bogata!Oprócz klusek i kotleta niech się z jarzyn składa dieta!Jedz surówki i sałatki, będziesz za to piękny, gładki!Gotowane lub duszone zawsze zdrowsze niż smażone!Mleko, jogurt, ser, maślanka – to jest twoja wyliczanka.Chude mięso, drób i ryba to najlepsze białko chyba!Sok warzywny, owocowy, kolorowy jest i zdrowy!Kto je tłusto i obficie ten sam sobie skraca życie!Bób, fasola, groszek, soja – to potrawa będzie twoja.Sosy lepsze są niż tłuszcze, niech się w tłuszczu nic nie pluszcze!Zostaw smalec, dolej olej, niech na olej będzie kolej!Dobra także jest oliwa, bo dla zdrowia sprawiedliwa!”
2. Rozmowa na temat wiersza i zdrowego odżywianiawyjaśnienie niezrozumiałych słów jarzyny = warzywa,razowiec = chleb z mąki razowej, chleb ciemny, :
-Jakie produkty i potrawy są wymienione w wierszu?
- Które z nich są dla nas zdrowe?
- Jaki sposób przygotowania potraw jest najzdrowszy?
- Których produktów i potraw powinniśmy unikać i dlaczego?
3.„ Zakupy”. Klasyfikowanie produktów żywnościowych na ,,zdrowe” i ,,niezdrowe".
Koszyk z uśmiechniętą buźką oznacza „zdrową żywność”, koszyk ze smutną buźką – „niezdrową żywność”.
Nauczyciel opowiada dzieciom, iż jadąc do pracy wstąpił do sklepu samoobsługowego i zrobił zakupy. Kupił bardzo dużo produktów, ponieważ ich kolorowe opakowania lub promocyjne ceny bardzo go kusiły. Nie wie jednak, czy dokonał właściwego wyboru i czy wszystko co piękne, kolorowe jest zdrowe. Dlatego też prosi po ...