Dodaj publikację
Autor
Iwona Kaczor
Data publikacji
2023-04-19
Średnia ocena
0,00
Pobrań
10

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Wprowadzenie litery H, h.
 Pobierz (docx, 16,0 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć

Temat: Instrumenty muzyczne.

Cel główny: Zapoznanie dzieci z instrumentami muzycznymi.

Cele szczegółowe: dziecko:

nazywa instrumenty muzyczne, określa pierwszą i ostatnią głoskę w ich nazwach,

eksperymentuje z rytmem i dźwiękami,

tworzy zbiorów, obiektów ze względu na określone cechy;

rozpoznaje litery H, h.

Metody: słowna, działalności praktycznej, oparta na obserwacji, badawcza.

Formy: grupowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne:

Załączniki z kartami pracy, kieliszek, woda, ołówek, instrumenty muzyczne.

Przebieg zajęć:

• „Miesiące w roku” – dzieci wysuwają jedną nogę do przodu z podskokiem, następnie

Zamieniają nogi. Podczas przeskakiwania z nogi na nogę wymawiają kolejno nazwy

miesięcy. Zabawa może być prowadzona w różnym tempie.

• Najlepszy instrument – Opiekun zaprasza dzieci do słuchania wiersza. Przed

przeczytaniem utworu prosi, aby dzieci zwróciły szczególną uwagę na to, w jakich sytuacjach

może grać instrument, o którym pisze autor (zał. 1)

„Najlepszy instrument”

Jest taki instrument na świecie,

Dostępny nawet dla dzieci.

Wygrywa wszystkie melodie

Najładniej, najłagodniej.

Gdy nutki wpadną do ucha,

On ucha bardzo się słucha.

Bo najgrzeczniejszy jest przecież,

Słucha się w zimie i w lecie,

W upał i gdy deszcz leje,

On wtedy nawet się śmieje!

Chodzi wraz z tobą wszędzie

już tak zawsze będzie.

Nawet za złota trzos

Nie zniknie — bo to TWÓJ GŁOS.

Więc gdy jest ci nudno, nie ziewaj.

Pamiętaj o nim — zaśpiewaj!

On się natychmiast odezwie

I zagra czysto i pewnie.

Opowie ci zaraz radośnie

Na przykład o słonku lub wiośnie.

Bo lubi i dobrze zna cię,

Twój wierny, dźwięczny przyjaciel.

Opiekun prowadzi rozmowę z dziećmi:

Co autor wiersza nazywa najlepszym instrumentem?

Czy każdy z nas ma taki instrument?

W jakich sytuacjach, według autora, możemy go używać?

Czym się różni od tradycyjnych instrumentów?

W czym jest podobny?

Jeśli dzieci mają trudność z odpowiedzią na któreś pytania, może przeczytać odpowiedni

fragment wiersza jeszcze raz.

• „Grająca woda” – zabawa badawcza. Dzieci siedzą przy stolikach. Przed każdym stoi

kieliszek na nóżce, a na stoliku butelka lub inne naczynie z wodą. Opiekun prosi, aby dzieci

suchym palcem pocierały wokół krawędzi kieliszka – szybko i powoli. Pyta: Czy słyszycie jakieś dźwięki? Suchym palcem nie wydobędziemy dźwięków z kieliszka.

Następnie dzieci wykonują tę samą czynność, ale tym razem palec powinien być mokry.

Należy trzymać kieliszek mocno za nóżkę, żeby się nie przesuwał, ale nadal powinien stać na

stole. Opiekun:

Czy teraz słyszycie dźwięk? Jeśli dzieci wykonały ćwiczenie prawidłowo – usłyszą dźwięk.

Następnie dzieci wlewają do kieliszka trochę wody i ponownie próbują grać na nim mokrym

palcem. Z kieliszka wydobywa się dźwięk. Opiekun. zachęca dzieci ...