Dodaj publikację
Autor
Beata Cetnar-Kwaśniak
Data publikacji
2023-04-26
Średnia ocena
0,00
Pobrań
14

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Przedstawiam scenariusz zajęć otwartych dla rodziców "Palma Wielkanocna".
 Pobierz (docx, 16,3 KB)

Podgląd treści

Zajęcia otwarte dla rodziców

Temat zajęcia: Palmy Wielkanocne

Data zajęcia: 29.03.2023r.

Grupa : V (5,6 latki)

Prowadzenie: Beata Cetnar-Kwaśniak

Cele ogólne: - doskonalenie umiejętności planowania i organizowania działań przez dobór odpowiednich materiałów i utrzymywanie porządku w miejscu pracy.

Cele operacyjne (dziecko…):

- zachowuje porządek w miejscu pracy w czasie wykonywanych zadań,

- wypowiada się na określony temat,

- uczestniczy aktywnie w zespołowym wykonywaniu prac plastycznych,

- dzieli wyrazy na sylaby, głoski, wyróżnia głoski w nagłosie i wygłosie,

- umie określić położenie przedmiotów w odniesieniu do własnego ciała: na prawo, na lewo, z tyłu, z przodu,

- potrafi odpowiedzieć na pytania, dotyczące treści obrazka oglądanego w czasie krótkiej ekspozycji, - zna zwyczaje rodzinne związane z obchodami Świąt Wielkanocnych.

Formy pracy:

- zbiorowa

- indywidualna

- grupowa

Pomoce dydaktyczne: kolorowa pisanka, koszyk, palma, jajka, bazie, bukszpan, sól, pieprz, kurczaczek, zajączek, kartka wielkanocna, serweta, obrus świąteczny, piłka, lalka, samochód, klocki, sylwety pisanek, wielkanocna ilustracja, strusie jajo, zagadki słowno – obrazkowe, napis do globalnego czytania (palma), ilustracje palm Wielkanocnych, płyta z muzyką do zabawy ruchowej.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. „Piosenka na powitanie”- dzieci stoją w kole i śpiewają wraz z nauczycielem piosenkę na powitanie: „Wszyscy są, witam was, Na zabawę już czas, Jestem, ja, jesteś ty, raz, dwa, trzy”.

2. „Kolorowa pisanka” - zabawa. Kolorową pisankę puszczam w krąg , niechaj wróci do mych rąk.

3. „Święta Wielkanocne” – rozmowa na temat Świąt Wielkanocnych, inspirowana pytaniami nauczyciela:

- jakie Święta się zbliżają?

- jakie zwierzątka kojarzą wam się ze zbliżającymi Świętami?

- z kim spędzacie Święta?

- jak się przygotowujecie do Świąt Wielkanocnych?

- jakie znacie potrawy związane ze Świętami Wielkanocnymi?

4. „W Wielkanocnym koszyku” – zabawa klasyfikacyjna Nauczyciel stawia na środku pusty koszyk oraz rzeczy związane ze Świętami Wielkanocnymi (palma, pisanka, barwinek, kurczaczek, zajączek, serwetka, sól, pieprz itd......) a także przedmioty, które nie są związane ze Świętami( piłka, klocek, lalka, miś...koperta itp.). Zadaniem dzieci jest włożenie do koszyka tylko tych rzeczy, które są związane ze Świętami Wielkanocnymi.

5. „ Wielkanocne zajączki” - zabawa ruchowa z elementem orientacji Na dywanie rozłożone sylwety pisanek, między którymi dzieci będą się poruszać podczas muzyki, a na przerwę w muzyce – stają : na pisance, przed pisanką, za pisanką, z prawej lub lewej strony ( nauczycielka wcześniej demonstruje). Przed zabawą nauczycielka zamienia dzieci „w zajączki” słowami: Hokus - pokus, ecie – pecie, zajączkami zostaniecie. Już zajączków cały tłum skacze zwinnie: szur, szur, szur.

6. „ Ilustracja Wielkanocna” – doskonalenie spostrzegawczości Na tablicy zamieszczona jest ilustracja. Zadanie polega na zapamiętaniu szczegółów w ciągu 30 s. Potem nauczyciel zapisuje odpowiedzi na pytania np.: Jakiego koloru są jajka na ...