Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz Dzień Przedszkolaka
Grupa IV
20.09.2021r.
Beata Cetnar-Kwaśniak
Patrycja Małek
Cele ogólne
● Integracja grup przedszkolnych.
● Kształtowanie świadomości przynależności do „rodziny przedszkolnej”.
● Przybliżenie takich terminów jak np.: współdziałanie, przyjaźń.
● Rozwijanie chęci poznawczych.
Cele szczegółowe – dziecko
● wie, że chodzi do przedszkola z innymi dziećmi, z którymi tworzy „rodzinę przedszkolną”,
● wie, że dzieci w przedszkolu tworzą grupy ze względu na wiek,
● poznaje swoje środowisko przedszkolne, nazwy, piosenki i logo poszczególnych grup,
● młodsze poznaje hymn przedszkola,
● starsze śpiewa hymn przedszkola.
Metody pracy
● percepcyjne (pokaz, wzory postępowania),
● słowne (pogadanka, bajka),
● czynne (zadania do wykonania),
● twórczego rozwiązywania problemów (burza mózgów).
Formy pracy
● indywidualna,
● z całą grupą,
● jednolita.
Środki dydaktyczne
Płyty z muzyką o przedszkolakach, medale w formie kotylionów, balony, bańki mydlane, kolorowa bibuła, obrazki pocięte na części, kolorowanki, słodycze, balony, gazety, flamastry, kredki.
Podstawa programowa wychowania przedszkolnego
Obszar 1 p. 2
– przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;
Obszar 4 p. 2
– grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
Obszar 5 p. 4
– uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej
Obszar 7 p. 1
– wie, jak należy się zachować na uroczystościach, np. na koncercie, festynie, przedstawieniu, w teatrze, w kinie;
Obszar 8 p. 1
– śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu.
Przebieg uroczystości
1. Powitanie dzieci i zapoznanie z celem uroczystości.
2. „Roztańczone przedszkolaki” – zabawy ruchowe przy piosenkach „Mały przedszkolak” i „Jestem sobie przedszkolaczek”, ilustrowanie ruchem fragmentów piosenek.
3. Zabawa manualna „Malowane baloniki” – malowanie kolorowymi flamastrami twarzy dzieci na balonach.
4. Zabawa taneczna „Taniec z balonem” – taniec w parach z balonem pomiędzy dziećmi.
5. Taniec na gazecie w parach.
6. Kolorowanie odznaki „Super Przedszkolak” – honorowe wręczenie przez nauczycielki odznak dzieciom.
7. „Przedszkolaki to super dzieciaki” – zabawa doskonaląca percepcję wzrokową – składanie obrazków przedstawiających chłopca lub dziewczynkę (w tym celu należy przygotować obrazki z postaciami chłopca i dziewczynki w formie puzzli 4 elementowych).
8. Słodki poczęstunek – częstowanie dzieci chrupkami i cukierkami, przypomnienie o używaniu zwrotu grzecznościowego „dziękuję” podczas częstowania.
9. Podziękowanie za udział i zakończenie uroczystości piosenką o Dniu Przedszkolaka.