Dodaj publikację
Autor
Ewelina Cichoń
Data publikacji
2023-05-01
Średnia ocena
5,00
Pobrań
10

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć o polskiej walucie. Ćwiczenia w dodawaniu i odejmowaniu pieniędzy.
 Pobierz (docx, 16,7 KB)

Komentarze

Ritter von Rodewald, 2023-05-05, ocena:

Mała uwaga. Z uwagi na inflację zmieniłbym ceny produktów na bardziej współczesne :) Lekcja jest jednak nadal w ciekawej formie. Powodzenia!

Podgląd treści

Scenariusz zajęć

Temat: "Nasze pieniądze".Czas trwania zajęć: 45 minutProwadzący: Ewelina Cichoń

Cele ogólne:- przedstawienie i utrwalenie wiadomości o polskich pieniądzach,- kształtowanie nawyku operowania, poszanowania i oszczędzania pieniędzy.Cele operacyjne - dziecko: - rozpoznaje i nazywa wartości monet i banknotów, - zna sposoby poszanowania i rozmieniania pieniędzy,- udziela odpowiedzi na pytania, - współpracuje i współdziała w grupie podczas wykonywania zadań,

- doskonali logiczne myślenie i koordynację wzrokowo-ruchową.Formy:• grupowa,• zespołowa,• indywidualna. Metody:• oglądowa,• słowna,• praktycznego działania.Środki dydaktyczne: polskie monety i banknoty, zadania do wykonania, quiz wordwallPrzebieg zajęć:1. Powitanie dzieci. Przedstawienie tematu zajęć- rozwiązanie zagadki- Co to jest dzieci kochane, przez dorosłych ciężko zarabiane. Liczne monety i banknoty do portfela czy skarbonki są wrzucane? To... (pieniądze).

2. Poznanie różnic i podobieństw między monetami i banknotami. Dzieci oglądają przyniesione przez nauczyciela monety oraz banknoty polskie. Omawiają i udzielają odpowiedzi na pytania:

- z czego są zrobione pieniądze,

- jaki mają kształt, kolor, wielkość, nazwę,

- co jest na rewersie i awersie monet,

- określają co ma największą i najmniejszą wartość,

- wymieniają po co nam pieniądze, skąd je mamy, gdzie się nimi posługujemy.

3. Ćwiczenia w dodawaniu i odejmowaniu monet. Podział grupy dzieci na dwa zespoły. Każda z nich otrzymuje monety oraz zadania do wykonania. Po skończonej pracy, sprawdzenie poprawności odpowiedzi dzieci. Omówienie sposobów rozmieniania pieniędzy i ewentualnie powstałych trudności.

Zadania:

A) Kupujecie w sklepie chleb za 4zł, masło za 2zł, jogurt za 1zł. Ile wydacie pieniędzy? Przygotujcie odpowiednią ilość.

B) Bilet w kinie kosztuje 5zl. Razem z kolegą chcecie kupić dwa bilety? Ile zapłacicie? Które monety wybierzecie?

C) W jaki sposób możecie rozmienić 2zł ? Jakie monety wybierzecie?

D) Macie 10 zł. Wydaliście 4 zł na lody. Ile Wam zostało?

E) Przedstawcie ile to 90 groszy.

F) Ile to jest? 3zł - 1zł= ?

G) 5 zł - 2zł = ?

H) 10gr + 20gr + 50gr =?

4. Powtórzenie wiadomości - rozwiązanie quizu https://wordwall.net/pl/resource/55747430

5. Udzielenie przez każde dziecko odpowiedzi na pytanie- Jak należy dbać oraz oszczędzać pieniądze?

6. Podziękowanie za udział.