Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Ritter von Rodewald, 2023-05-05, ocena:
Mała uwaga. Z uwagi na inflację zmieniłbym ceny produktów na bardziej współczesne :) Lekcja jest jednak nadal w ciekawej formie. Powodzenia!
Scenariusz zajęć
Temat: "Nasze pieniądze".Czas trwania zajęć: 45 minutProwadzący: Ewelina Cichoń
Cele ogólne:- przedstawienie i utrwalenie wiadomości o polskich pieniądzach,- kształtowanie nawyku operowania, poszanowania i oszczędzania pieniędzy.Cele operacyjne - dziecko: - rozpoznaje i nazywa wartości monet i banknotów, - zna sposoby poszanowania i rozmieniania pieniędzy,- udziela odpowiedzi na pytania, - współpracuje i współdziała w grupie podczas wykonywania zadań,
- doskonali logiczne myślenie i koordynację wzrokowo-ruchową.Formy:• grupowa,• zespołowa,• indywidualna. Metody:• oglądowa,• słowna,• praktycznego działania.Środki dydaktyczne: polskie monety i banknoty, zadania do wykonania, quiz wordwallPrzebieg zajęć:1. Powitanie dzieci. Przedstawienie tematu zajęć- rozwiązanie zagadki- Co to jest dzieci kochane, przez dorosłych ciężko zarabiane. Liczne monety i banknoty do portfela czy skarbonki są wrzucane? To... (pieniądze).
2. Poznanie różnic i podobieństw między monetami i banknotami. Dzieci oglądają przyniesione przez nauczyciela monety oraz banknoty polskie. Omawiają i udzielają odpowiedzi na pytania:
- z czego są zrobione pieniądze,
- jaki mają kształt, kolor, wielkość, nazwę,
- co jest na rewersie i awersie monet,
- określają co ma największą i najmniejszą wartość,
- wymieniają po co nam pieniądze, skąd je mamy, gdzie się nimi posługujemy.
3. Ćwiczenia w dodawaniu i odejmowaniu monet. Podział grupy dzieci na dwa zespoły. Każda z nich otrzymuje monety oraz zadania do wykonania. Po skończonej pracy, sprawdzenie poprawności odpowiedzi dzieci. Omówienie sposobów rozmieniania pieniędzy i ewentualnie powstałych trudności.
Zadania:
A) Kupujecie w sklepie chleb za 4zł, masło za 2zł, jogurt za 1zł. Ile wydacie pieniędzy? Przygotujcie odpowiednią ilość.
B) Bilet w kinie kosztuje 5zl. Razem z kolegą chcecie kupić dwa bilety? Ile zapłacicie? Które monety wybierzecie?
C) W jaki sposób możecie rozmienić 2zł ? Jakie monety wybierzecie?
D) Macie 10 zł. Wydaliście 4 zł na lody. Ile Wam zostało?
E) Przedstawcie ile to 90 groszy.
F) Ile to jest? 3zł - 1zł= ?
G) 5 zł - 2zł = ?
H) 10gr + 20gr + 50gr =?
4. Powtórzenie wiadomości - rozwiązanie quizu https://wordwall.net/pl/resource/55747430
5. Udzielenie przez każde dziecko odpowiedzi na pytanie- Jak należy dbać oraz oszczędzać pieniądze?
6. Podziękowanie za udział.