Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Temat: Toposy i motywy we fraszkach Jana Kochanowskiego. Scenariusz lekcji
powtórzeniowej z języka polskiego do egzaminu maturalnego dla uczniów z orzeczeniem PP
ze względu na zespół Aspergera.
Uwagi:
1. zakres materiału do egzaminu maturalnego nie obejmuje interpretacji tekstów
poetyckich oraz języka staropolskiego, skupiamy się zatem na definiowaniu
motywów, tematów, toposów
2. zaplanowałam pracę ze słowem, obrazem, dźwiękiem oraz pytaniami z zakresu
myślenia krytycznego, aby uatrakcyjnić lekcję, utrzymać uwagę ucznia mającego
problemy z koncentracją i zazwyczaj nierobiącego notatek, oddziaływaniem na różne
zmysły, oraz logicznymi pytaniami do tekstów
Cele lekcji:
Zebranie wiadomości o światopoglądzie epoki renesansu oraz najważniejszych kulturowo
motywach twórczości Jana Kochanowskiego
Metody – praca z tekstem literackim, obrazem, filmem, elementy wykładu, problemowa,
najwygodniej jest, dla zachowania dynamiki toku lekcji dla inteligentnego ucznia z zespołem
Aspergera, zebrać cały materiał potrzebny do lekcji w prezentacji Power Point. Moim
własnym pomysłem było wykorzystanie pytań tzw „myślenia krytycznego”, wg. oprac.
Bogny Białeckiej za Joe Clementem i Mattem Milesem, do tekstów poetyckich (a właściwie
ich przekładów na prozę).
Tok lekcji:
1. Wspólne definiowanie pojęć: odrodzenie, humanizm, klasycyzm, wzorzec człowieka
w epoce renesansu (proszę ucznia o próbę definicji, po czym wyświetlam z prezentacji
właściwe definicje – dla utrwalenia materiału)
2. Praca z obrazami: Piero della Francesca „Miasto idealne”, Leonardo da Vinci
„Człowiek witruwiański”, Leonardo da Vinci „Mona Lisa” – obrazy są przykładami
klasycyzmu renesansowego, antropocentryzmu, wagi renesansowego portretu (uczeń
opisuje obrazy, nauczyciel nakierowuje na właściwe dla epoki pojęcia)
3. Wprowadzenie (przypomnienie?) pojęcia Topos theatrum mundi – teatru świata.
Interpretacja życia człowieka jako gry w teatrze życia codziennego – nazywanie ról
człowieka i elementów świata w kategoriach teatralnych (aktor, scena, reżyser ?).
4. Lektura fraszek Jana Kochanowskiego „O żywocie ludzkim”, „Człowiek Boże
igrzysko”. Konieczne wprowadzenie różnych znaczeń słowa „fraszka” oraz znaczenia
słowa „igrzysko”. Tłumaczenie obydwu tekstów poetyckich – swobodny przekład
prozatorski z zachowaniem sensu (pod kontrolą nauczyciela).
5. Pytania krytyczne do koncepcji życia człowieka zawartej w obydwu fraszkach:
- co moim zdaniem jest najważniejsze w tych tekstach?
- jakie kluczowe słowa lub pojęcia pojawiają się w tekstach?
- czy w tekstach można odszukać jakieś definicje lub ich elementy sformułowane w
sposób pośredni?
- czego Twoim zdaniem nie ma w tych tekstach, czego brakuje?
- czego jeszcze na temat poruszony w tekście chciałbym się dowiedzieć?
Odpowiedzi do pytań krytycznych zapewne doprowadzą do pesymistycznej
filozoficznej refleksji na temat miejsca człowieka w teatrze świata i kogoś, kto
reżyseruje jego życia i nieco się bawi tą rolą.
6. Dla lepszego zrozumienia toposu teatru świata wyświetlamy obraz reprezentujący Topos
vanitas np. „In ictu oculi ...