Dodaj publikację
Autor
Edyta Sudnik
Data publikacji
2023-05-02
Średnia ocena
0,00
Pobrań
17

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć obserwowanych. Wychowanie przedszkolne.
 Pobierz (docx, 15,8 KB)

Podgląd treści

Temat : Lubimy książkiCele ogólne: Wdrażanie do szanowania książek.Kształtowanie postawy odpowiedzialności za książki.Rozwijanie aktywności twórczej poprzez ekspresję plastyczną.Rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego.Wzbogacenie dziecięcego słownika.Utrwalanie treści popularnych bajek.Cele szczegółowe:Dzieckointeresuje się książkami, szanuje je i chętnie z nich korzysta,zna bajki i ich głównych bohaterówCele wychowawcze:uczestniczy w zabawach plastycznych i grafomotorycznych, współdziała z innymi dziećmi, potrafi integrować się z grupą,umie okazywać satysfakcję i radość z uczestnictwa w zabawach organizowanych przez nauczyciela ,Metody pracy:1. Tradycyjne:czynna: ćwiczenia i zadania stawiane dzieciom, słowna: rozmowa, pogadanka, historyjka obrazkowa,oglądowa: pokaz,2. Aktywizujące:elementy pedagogiki zabawy, elementy muzykoterapii, metoda aktywnego słuchania wg B. StraussFormy pracy:indywidualnazbiorowaŚrodki dydaktyczne:

Plecak, list do dzieci , monitor interaktywny, obręcze, karta pracy, kolorowe prostokątne kartki dla każdego dziecka, płyta CD z muzyką, obrazki bohaterów książkowych dla każdego dziecka, kredki, kontur książki

PRZEBIEG :1. Powitanie „ Przywitania nadszedł czas”

2. „Ślady prowadzące do...” – zabawa tropiąca wprowadzająca w temat zajęć.Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel wskazuje na strzałki prowadzące za drzwi. Wybrane dziecko podąża śladami i odnajduje plecak ( reszta dzieci przygląda się). Nauczyciel zadaje zagadkę dotyczącą przedmiotów w plecaku. Zagadka w plecaku.„Choć nie ma zamka ani kluczykaCzęsto otwierasz ją i zamykasz.W swym wnętrzu wiele tajemnic mieści,wierszyków , bajek i opowieści”.(książka)Po odgadnięciu przez dzieci zagadki, wybrane dziecko otwiera plecaki wyjmuje z niego książki z bajkami dla dzieci. Wspólne oglądanie książek.Nauczyciel zadaje dzieciom pytania:- Czym różnią się od siebie te książeczki?-Czy są tej samej wielkości?

-Czy są tej samej grubości?-Czy mają takie same kolory?-Co można znaleźć w książkach?-Gdzie możemy kupić książkę?-Gdzie możemy wypożyczyć książkę?-W jaki sposób dbamy o nasze książki żeby ich nie zniszczyć?

3. Zabawa ruchowa: „Spoko loko”

4. Oprócz książek w plecaku znajdował się także list odksiążeczki. Nauczyciel odczytuje list.Drogie dzieci!Piszę do Was bo tylko Wy możecie pomóc! Złośliwy czarnoksiężnik zrobiłpsikusa – ukrył litery tworzące nazwę pewnego domku. Jeśli odgadnieciewszystkie zagadki, dowiecie się kto mieszka w tym domku oraz jak nazywa sięten dom. Wiem, że sobie poradzicie i tym samym uwolnicie mieszkańców tegoniezwykłego domu. Trzymam za was kciuki! Będą uśmiechy za dobrą odpowiedz.Wasza przyjaciółka KsiążeczkaZagadki:1. Jej czerwony płaszczyk widać już z daleka. Gdy przez las idzie, wilk już na niączeka. (Czerwony Kapturek)2. Tego chłopca i dziewczynkę z bajki pamiętacie. Sprytem wiedźmęprzechytrzyli w piernikowej chacie. (Jaś i Małgosia)3. Jak inne zwierzęta cztery łapy ma, lecz tylko na tylnych buty ma dwa. Choćczasem mruczy ...