Dodaj publikację
Autor
Magdalena Dymus
Data publikacji
2023-05-03
Średnia ocena
0,00
Pobrań
14

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Terapia pedagogiczna - Konspekt zajęć korekcyjno-kompensacyjnych w klasie czwartej.
 Pobierz (docx, 132,6 KB)

Podgląd treści

Konspekt zajęć korekcyjno-kompensacyjnych w klasie czwartej

Temat: Utrwalenie prawidłowej pisowni wyrazów z „u” z wykorzystaniem technik twórczego myślenia

Cele:

Utrwalenie pisowni wyrazów z „u”

Rozwijanie operacji umysłowych w zakresie asocjacji, analogii i dedukowania

Doskonalenie świadomości fonologicznej na poziomie metajęzykowym

Doskonalenie funkcji wzrokowo-przestrzennych

Usprawnianie motoryki dużej oraz reakcji równoważnych

Cele szczegółowe

Uczeń potrafi:

prawidłowo zapisać wyrazy z „u”

odgadnąć wyrazy, dokonując operacji na sylabach

utworzyć różne rodzaje skojarzeń do podanych słów

utrzymać równowagę, stojąc na kamieniach sensorycznych

utworzyć analogie według formuły „x jest jak y, bo…”z wylosowanych wyrazów

odczytać zakodowane wyrazy

dedukować, tworząc zakończenie zdania według formuły „Co by było, gdyby…”

samodzielnie sprawdzić poprawność zapisu wyrazów

Metody:

Metody aktywizujące angażujące funkcje słuchowe i motoryczne

Trening twórczego myślenia

Elementy kodowania

Elementy Integracji Sensorycznej

Formy:

Praca indywidualna

Praca w grupie

Lp.

Ćwiczenie

Cel ćwiczenia

Przebieg

Pomoce

Wprowadzenie

Przekazanie celu zajęć

Przypomnienie aktualnie omawianego ortogramu „u” z wykorzystaniem ortomapy.

Przekazanie uczniom głównych celów zajęć:

utrwalenie prawidłowej pisowni wyrazów z „u”

rozwijanie twórczego myślenia

Ortomapy wykonane przez uczniów na zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych przedstawiające zasady pisowni „u”

Myślenie asocjacyjne: skojarzenia

„w gwiazdę”

Język „KA”

Rozwijanie umiejętności tworzenia różnych skojarzeń do podanego słowa

Doskonalenie świadomości fonologicznej na poziomie metajęzykowym (operacje na sylabach)

Utrwalenie obrazu graficznego wyrazów z „u”

Prowadząca wypowiada słowo językiem „KA”, czyli wstawiając przed każdą sylabą wyrazu dodatkową sylabę ka. Zadaniem kolejnych uczniów jest odgadnąć słowo.

Następnie wszyscy uczniowie tworzą jak najwięcej różnych skojarzeń do odgadniętego słowa w czasie wyznaczonym przez klepsydrę.

Kartoniki z zapisanymi wyrazami - załącznik 1:

tektura, lektura, amulet, kundel, kuzyn, nuta, uczta, ukłon, centrum

Klepsydra

Myślenie asocjacyjne: skojarzenia dyrektywne

Rozwijanie umiejętności tworzenia skojarzeń dyrektywnych

Doskonalenie motoryki dużej oraz reakcji równoważnych

Utrwalenie obrazu graficznego wyrazów z „u”

Uczniowie losują dwa kartoniki z wyrazami.

Ich zadaniem jest utworzyć ciąg 4 wyrazów - skojarzeń, które połączą dwa wylosowane słowa np.:

rurka – nogawka – spodnie – spódnica – ubranie

mucha – owad – skrzydła – latanie – jazda – skuter

Wypowiadając kolejne słowa, uczniowie przechodzą po kamieniach sensorycznych. W trakcie tworzenia skojarzenia muszą utrzymać równowagę, stojąc obunóż na kamieniu.

Kartoniki z wyrazami - załącznik 2:

burza, pudełko, konfitura, mucha,

ulewa, puchar, ubranie, futro,

rurka, skuter

Kamienie sensoryczne

Analogie

Rozwijanie umiejętności tworzenia analogii

Utrwalenie obrazu graficznego wyrazów z „u”

Uczniowie losują dwa kartoniki z wyrazami, kręcąc spinnerem. Układają je na planszy z formułą analogii:

„X jest jak Y, bo…”.

Następnie kończą zdanie według własnego pomysłu.

Np.

Duch jest jak ropucha, bo wzbudza strach.

Mamut jest jak budynek, bo jest duży.

Koło fortuny (spinner) z wyrazami -załącznik 3 ...