Dodaj publikację
Autor
Sylwia Modrakowska
Data publikacji
2023-05-04
Średnia ocena
5,00
Pobrań
15

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji "Unterwegs - Wiederholung" dla klasy II LO. Powtórzenie w formie grywalizacji za pomocą koła fortuny w Wordwall.
 Pobierz (pdf, 374,3 KB)

Komentarze

Ritter von Rodewald, 2023-05-05, ocena:

To jeden z moich ulubionych działów. Można śmiało dodać tutaj jeszcze ćwiczenie tego typu: die Straßenbahn, der Zug, das Fahrrad, die U-Bahn, die S-Bahn, die Diesellokomotive (was passt hier nicht?) ewentualnie Straßenbahn – Zug – Fahrrad – Stadtbahn – Untergrundbahn – Triebwagen (was passt hier nicht?). Scenariusz tej lekcji jest OK.

Podgląd treści

Scenariusz zajęć języka niemieckiego

autorka: Sylwia Modrakowska

kl. II LO

Czas: 45 minut

Temat: Unterwegs – Wiederholung.

Cel ogólny: Utrwalenie wiadomości z działu „Unterwegs”

Cele szczegółowe:

- U. operuje słownictwem potrzebnym do opowiadania o zaletach i wadach środków
transportu oraz o sposobach podróżowania

- U. pyta o drogę oraz opisuje ją w prosty sposób.

- U. stopniuje przymiotniki i przysłówki, używa przy tym konstrukcji porównawczych „als”,
„so/genauso… wie”

- U. tworzy tryb rozkazujący dla 2. os. l.p. i 2. I 3 os. l.mn.

- U. operuje słownictwem związanym z podróżowaniem koleją, kupowaniem biletu.

NaCoBeZU:

- Umiesz wymienić środki transportu, opowiedzieć o ich wadach i zaletach a także o
sposobach podróżowania.

- Potrafisz zapytać o drogę oraz opisać w prosty sposób jak dojść do celu.

- Potrafisz stopniować przymiotniki i przysłówki

- Potrafisz budować zdania używając konstrukcji porównawczych „als”, „so/genauso… wie”

- Umiesz utworzyć tryb rozkazujący dla 2. os. l.p. i 2. i 3 os. l.mn.

- Znasz słownictwo związane z podróżowaniem koleją, kupowaniem biletu oraz potrafisz
użyć go w zdaniach.

Elementy oceniania kształtującego:

- Określenie celów lekcji i sformułowanie ich w języku zrozumiałym dla ucznia.

- Ustalenie z uczniami kryteriów oceniania (NaCoBeZU)

- Stosowanie informacji zwrotnej.

- Budowanie atmosfery uczenia się

- Zadawanie pytań angażujących ucznia w lekcję.

- Ocena koleżeńska.

1

Formy pracy: praca w grupach, plenum

Metody pracy: pogadanka, gra dydaktyczna

Pomoce dydaktyczne: Tablica interaktywna, podręcznik Effekt 2

Przebieg lekcji:

1. Czynności organizacyjne.

2. Faza wstępna.

Nauczyciel zapisuje temat lekcji i prosi uczniów o podsumowanie, co było

najistotniejsze na poszczególnych zajęciach z działu „Unterwegs”, na co mieli zwrócić

szczególną uwagę. Uczniowie notują zagadnienia na sprawdzian.

3. Faza ćwiczeniowa.

Uczniowie dzielą się na grupy (ok. 5-osobowe). Nauczyciel wyświetla na tablicy quiz

w formie koła fortuny, na którym znajdują się zadania dotyczące najważniejszych

zagadnień z działu „Unterwegs”.

https://wordwall.net/pl/resource/23636833

Nauczyciel kręci kołem, a grupy kolejno odpowiadają na losowo wybrane pytania. Po

przeczytaniu pytania maja 30 sekund na uzgodnienie odpowiedzi. Za udzielenie

poprawnej odpowiedzi grupa otrzymuje 2 punkty. W przypadku niepoprawnej

odpowiedzi, pytanie przechodzi na pozostałe grupy (1pkt.). Uczniowie z grupy, która

otrzymała największą ilość punktów oraz najaktywniejsi uczniowie z pozostałych grup

otrzymują plusy na koniec zajęć.

4. Podsumowanie zajęć.

Przydzielenie uczniom punktów plusowych za aktywność. Nauczyciel zwraca uwagę

na treści, które sprawiały uczniom najwięcej problemów podczas ćwiczeń i w razie

potrzeby ponownie je wyjaśnia.

2