Dodaj publikację
Autor
Aleksandra Sielatycka
Data publikacji
2023-05-07
Średnia ocena
0,00
Pobrań
10

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji otwartej z przedmiotu plastyka w klasie 5.
 Pobierz (docx, 19,5 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji otwartej z plastyki w klasie 5

Lekcja realizowana w ramach innowacji „Młody artysta w świecie wielkiej sztuki”

prowadząca: Aleksandra Sielatycka

Temat: Barwy kontrastowe.

1. Cele ogólne:

poznanie i zrozumienie pojęcia barw kontrastowych

podejmowanie działań twórczych, w których wykorzystywane są formy i struktury dzieła sztuki

doskonalenie umiejętności plastycznych poprzez twórczą ekspresję

2. Cele szczegółowe:

UCZEŃ:

klasyfikuje pary barw kontrastowych

wie, na jakiej zasadzie są tworzone pary barw kontrastowych

wskazuje położenie barw na kole barw

dokonuje analizy i wysuwa poprawne wnioski

formułuje i wyraża własne argumenty

potrafi współpracować w grupie

dokonuje analizy dzieła sztuki

tworzy układy kompozycyjne na płaszczyźnie wykorzystując różnorodność kształtów i form

doskonali umiejętności plastyczne, ekspresję twórczą i kreatywność inspirowane dziełem sztuki

rozpoznaje i identyfikuje w dziełach artystów oraz pracach kolegów kontrasty barw

zachowuje zasady bezpieczeństwa podczas wykonywania zadania plastycznego oraz ład i porządek na stanowisku pracy

3. Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa

4. Metody pracy: asymilacji wiedzy, eksponująca, aktywizująca, praktycznego działania

5. Środki i pomoce dydaktyczne: plakat interaktywny w aplikacji „Genial.ly”, plansze ilustrujące: koło barw, barwy podstawowe i pochodne oraz kontrastowe, reprodukcja obrazu V. van Gogha „Irysy”, przykłady dzieł w barwach kontrastowych, kartki w kolorach barw kontrastowych, zestawy sześciu kolorów karteczek do pracy w grupach, magnesy, projektor, laptop

6. Czas trwania:45 minut

7. Technika: pastele (olejne lub suche)

PRZEBIEG LEKCJI

I CZĘŚĆ WSTĘPNA:

1. Czynności organizacyjno – porządkowe.

2. Podanie i zapis tematu do zeszytu.

3 Przedstawienie celu ogólnego i celów szczegółowych w języku ucznia (NA CO BEZU) - slajd.

II CZĘŚĆ GŁÓWNA:

1. Nawiązanie do wiadomości z ostatniej lekcji.

2. Wyjaśnienie pojęcia „barwy kontrastowe” poprzez rozmowę naprowadzającą.

3.Poszukiwanie par barw kontrastowych poprzez ćwiczenie praktyczne (praca w grupach).

Uczniowie są dzieleni na rzędy, w nich na dwie 3-4 osobowe grupy. Dopasowują najbardziej kontrastowy kolor karteczki do tej, którą wcześniej wyznaczył im nauczyciel: do żółtej, czerwonej i niebieskiej (jeden kolor na jeden rząd).

PRACA NA PLAKACIE MULTIMEDIALNYM:

https://view.genial.ly/6429597a5a553d00117b2183/interactive-image-interactive-image

4. Sprawdzenie poprawności wykonania zadania. Zaprezentowanie i określenie, jakie barwy tworzą pary barw kontrastowych (podstawowa i pochodna; ciepła i zimna ) oraz gdzie są położone na kole barw.

5. Analiza dzieła sztuki na podstawie obrazu V. van Gogha „Irysy”.

6. Określanie użytych zestawów barw kontrastowych w przykładowych obrazach.

7. Przedstawienie zadania plastycznego oraz podanie kryteriów oceniania .

Wykonaj pracę inspirowaną analizowanym dziełem sztuki (pkt.5). Zastosuj wybraną ilość zestawów barw kontrastowych :jeden ,dwa lub trzy - praca indywidualna uczniów.

Motywowanie uczniów do odwagi twórczej, dokonywanie korekty prac ...