Dodaj publikację
Autor
Aleksandra Sielatycka
Data publikacji
2023-05-07
Średnia ocena
0,00
Pobrań
13

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji otwartej z przedmiotu plastyka w klasie 6.
 Pobierz (docx, 20,4 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji otwartej z plastyki w klasie 6

prowadząca: Aleksandra Sielatycka

Temat: Płaskorzeźba. Projekt elementu dekoracyjnego.

1.Cele główne:

- poznanie, nazywanie i rozróżnianie rodzajów płaskorzeźby(reliefu)

- doskonalenie umiejętności plastycznych poprzez modelowanie reliefu w technice „białe na białym”

2. Cele szczegółowe:

uczeń:

- zna i rozumie pojęcia: „płaskorzeźba”, „relief płaski” „relief wklęsły”, „relief wypukły”

- potrafi dokonać klasyfikacji płaskorzeźb wg podanych kryteriów

- określa płaskorzeźbę jako dzieło dwuwymiarowe i półprzestrzenne

- wie, jaką rolę odgrywa płaskorzeźba w architekturze

- potrafi wykonać element dekoracyjny, stosując technikę „białe na białym”

- umiejętnie posługuje się materiałem w celu uzyskania zamierzonej kompozycji

- świadomie uzyskuje w pracy zróżnicowaną powierzchnię, stosując różne formy z papieru

- rozwija zdolności manualne i umiejętność pracy w parze

- kształci wrażliwość oraz zainteresowanie sztuką

- odkrywa i rozwija indywidualne predyspozycje twórcze,

- dba o estetykę pracy,

- uczy się twórczego rozwiązywania problemów.

3. Metody pracy: asymilacji wiedzy, eksponujące, aktywizujące, praktyczna (warsztatowe ćwiczenia plastyczne).

4. Formy pracy: zbiorowa, w parach

5. Środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna w aplikacji „Sway”( „Microsoft 365” ) instrukcja wykonania zadania, materiał graficzny ze zdjęciami, prace plastyczne w technice „białe na białym” , magnesy, rekwizyty będące płaskorzeźbami lub zawierające takie elementy, szkatułka z pytaniami, blok rysunkowy biały, klej, nożyczki, cyrkiel, linijka, laptop, projektor, sztaluga, stolik, zadanie dla chętnych w aplikacji „Google My Maps”

6.Technika plastyczna: papieroplastyka

7. Czas trwania zajęć: 45 minut

PRZEBIEG LEKCJI:

I CZĘĆ WSTĘPNA:

1. Czynności organizacyjno-porządkowe.

2. Podanie i zapis tematu w zeszycie.

3. Zaaranżowanie sytuacji skłaniającej uczniów do postawienia celu lekcji.

4. Przedstawienie celu ogólnego i celów szczegółowych w języku ucznia (NA CO BEZU) - slajd.

II CZĘŚĆ GLÓWNA:

1.Nawiązanie do wiadomości z ostatniej lekcji (kształty, formy).

2. Określenie cech charakterystycznych płaskorzeźby, odróżniających ją od rzeźby. Wyjaśnienie różnic pomiędzy reliefem płaskim, wypukłym i wklęsłym. Podanie przykładów dekoracji rzeźbiarskich w architekturze oraz jej funkcji. (prezentacja multimedialna w linku)

https://sway.office.com/5bbxBBqKTbgCbKXZ?ref=Link

3.Przedstawienie zadania plastycznego oraz sposobu jego realizacji wg podanych kryteriów i instrukcji. (slajdy)

Wykonanie na planie koła lub prostokąta projektu reliefu wypukłego, będącego elementem dekoracyjnym okna lub zewnętrznej ściany budynku - praca uczniów parach

Motywowanie uczniów do odwagi twórczej, dokonywanie korekty prac, stosowanie pozytywnych wzmocnień i pochwał oraz informacji zwrotnej. Dbanie o porządek na stanowiskach pracy i racjonalne gospodarowanie papierem.

III CZĘŚĆ KOŃCOWA:

1. Prezentacja prac i ocena wg podanych kryteriów.

2. Propozycja zadania dla chętnych uczniów:

Posługując się mapą z linku , na podstawie umieszczonych na niej w odpowiednich miejscach i ukrytych pod fioletowymi znacznikami zdjęć płaskorzeźb zlokalizuj obiekty, na których się ...