Dodaj publikację
Autor
Paulina Płonka, Elżbieta Szwarc
Data publikacji
2023-05-08
Średnia ocena
0,00
Pobrań
13

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć dydaktycznych dla dzieci w wieku przedszkolnym. Dzieci zostają podzielone na grupy a ich zadaniem jest rozwiązanie przygotowanych wcześniej zadań. Wygrywa drużyna, która zdobędzie najwięcej poprawnych odpowiedzi.
 Pobierz (pdf, 132,2 KB)

Podgląd treści

Temat: Na łące - zabawy dydaktyczne

Cele ogólne:

- poszerzanie wiedzy przyrodniczej;

- utrwalenie wiadomości na temat zwierząt zamieszkujących łąki;

- rozwijanie logicznego myślenia;

- ćwiczenie spostrzegawczości wzrokowej;

- rozwijanie koordynacji wzrokowo – słuchowej - ruchowej;

- wdrażanie do przestrzegania reguł zabawy;

- nabywanie umiejętności współdziałania w zespole w trakcie wykonywania zadań.

Cele szczegółowe:

- zna nazwy i wygląd zwierząt występujących na łące;

- rozwiązuje zagadki słowne;

- potrafi ułożyć poprawnie 6- elementowy obrazek;

- poprawnie kontynuuje 3 – elementową sekwencję według podanego wzoru;

- potrafi wygrać rytm na instrumentach muzycznych zgodnie z zapisem graficznym;

- współdziała z rówieśnikami podczas wykonywania zdań;

- przestrzega reguły zabawy.

Metody pracy:

- oglądowe

- czynne

- słowna

Formy pracy:

- zbiorowa

- zespołowa

Pomoce dydaktyczne:

Duża kostka do gry, plansza z zadaniami, instrumenty muzyczne ( bębenek, trójkąt, klawesy)
ilustracje przedstawiające domki zwierząt łąkowych ( ul, pajęczyna, muszla ślimaka), emblematy
zwierząt ( biedronki, motyle, pszczoły), pocięte obrazki w kopertach, zagadki słowne.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie. Nauczyciel wspólnie z dziećmi śpiewa piosenkę:

Wszyscy są, witam Was,

zaczynamy już czas.

Jestem ja, jesteś Ty.

Raz, dwa, trzy.

2. Dzieci losują obrazki przedstawiające zwierzęta ( 3 rodzaje: biedronki, motyle, pszczółki).
Dzieci, które mają takie samo zwierzę, tworzą zespół. Zespoły siadają przed tablicą w miejscach
oznaczonych emblematami. Na tablicy umieszczona jest duża plansza z zadaniami.

3. Zespoły rzucają kostką i wykonują zadania zgodnie z wyrzuconą ilością oczek na kostce. Po
wykonaniu zadania otrzymują punkt w postaci wyciętego kółka z obrazkiem zwierzęcia swojego
zespołu. Wygrywają te dzieci, które zbiorą najwięcej punktów ( kółek).

Zadania dla zespołów:

Liczba oczek

na kostce

Zespół 1:
biedronki

Zespół 2:

motyle

Zespół 3:
pszczółki

Przygląda się ilustracji
i podaje nazwę
zwierzęcia , które może
mieć taki domek.
( pszczoła)

Układa 6-elementowy
obrazek
przedstawiający
zwierzę i podaje jego
nazwę.

Rozwiązuje zagadkę
słowną.
( ślimak)

Rozwiązuje zagadkę
słowną.
( konik polny)

Uderz w bębenek tyle
razy, ile jest sylab w
wyrazie
( ważka )

Uderza w trójkąt tyle
razy, ile jest sylab w
wyrazie
( biedronka)

Wygrywa rytm na
instrumentach zgodnie
z zapisem graficznym.

Przygląda się ilustracji
i podaje nazwę
zwierzęcia , które może
mieć taki domek.
(pająk)

Układa 6-elementowy
obrazek
przedstawiający
zwierzę i podaje jego
nazwę.

Wygrywa rytm na
instrumentach zgodnie
z zapisem graficznym.

Kończy układanie
sekwencji według
podanego wzoru.

Uderza klawesami tyle
razy, ile jest sylab w
wyrazie
( motyl)

Układa 6-elementowy
obrazek
przedstawiający
zwierzę i podaje jego
nazwę.

Przygląda się ilustracji
i podaje nazwę
zwierzęcia , które może
mieć taki domek.
(ślimak)

Kończy układanie
sekwencji według
podanego wzoru.

Kończy układanie
sekwencji według
podanego wzoru.

Wygrywa rytm na
instrumentach zgodnie
z zapisem graficznym.

Rozwiązuje zagadkę
słowną.
(żaba)

Przykłady zagadek autorstwa Ewy Stadtmuller ...