Dodaj publikację
Autor
Karolina Nowicka
Data publikacji
2023-05-10
Średnia ocena
0,00
Pobrań
38

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Artykuł przybliża czytelnikom definicje autyzmu oraz funkcjonowanie dziecka z autyzmem.
 Pobierz (docx, 29,5 KB)

Podgląd treści

O autyzmie w pytaniach i odpowiedziach.

2 kwietnia  Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Obchodzony jest 2 kwietnia ustanowionego w 2008 r. Celem tego dnia jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej , dawanie wsparcia osobom z autyzmem i ich rodzinom .

Symbolem autyzmu jest tęczowy znak nieskończoności, podkreśla różnorodność spektrum autyzmu – neuroróżnorodność.

Kiedy jest dzień w niebieskim kolorze ?

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Podczas obchodów realizowane są inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób w spektrum autyzmu i ich rodzin. Coroczna kampania społeczna „Świecimy na niebiesko”, podczas której budynki podświetlane są na kolor niebieski.

W tym dniu w ramach solidarności z tymi osobami podświetlane są budynki na kolor niebieski – kampania społeczna ,, świecimy na niebiesko’’.

Dlaczego kolor niebieski w autyzmie?

Na ten temat istnieje wiele domysłów. Kolor niebieski to symbol niewinności, nadziei, ale również kolor kojarzony jest z chłopcami, a wśród dzieci autystycznych jest znacznie więcej chłopców niż dziewczynek.

Jak zwracać się do osób z autyzmem?

Należy mówić o nich z szacunkiem i przede wszystkim: słuchać ich głosu. A ten jest coraz lepiej słyszalny dzięki m.in. mediom społecznościowym i samorzecznikom – osobom z autyzmem, które walczą o swoją podmiotowość i prawo do decydowania o sobie samych.

Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 autyzm to całościowe zaburzenie rozwojowe, które objawia się problemami w komunikowaniu uczuć w związkach społecznych oraz zaburzoną integracją wrażeń zmysłowych. Autyzm objawia się ona w pierwszych do trzeciego roku życia i występuje u około 30 na 10 000 osób

Jak rozmawiac z Autystami?

Mów łatwym językiem.Unikamy przenośni, a także , przysłów, powiedzeń. Dla osób z autyzmem mogą być one niezrozumiałe lub odebrane dosłownie.

Czego nie lubi Autystyk?

Prawdą jest, że dzieci autystyczne nie lubią zbytnio kontaktu fizycznego. Wynika to z nadwrażliwości na bodźce. Kontakt fizyczny nie jest jednak całkowicie niemożliwy. Każdy autystyk jest inny, dlatego niektórym z nich kontakt fizyczny może nie sprawiać większych problemów.

Czego boją się dzieci z autyzmem?

Dziecko autystyczne boi się domowych hałasów np. warkotu odkurzacza czy nieszkodliwych obiektów (np. pluszowych zabawek). Ponadto maluch dotknięty zaburzeniem może bawić się w dziwny sposób – jedynie w celu dostarczenia sobie doznań dotykowych. Chodzi na palcach , kręci się w kółko i charakterystyczne kręcone wymachy rękoma w nadgarstku .

Jak mówi Autysta?

Dziecko z autyzmem mówi monotonnie, mechanicznie, nie używa prozodii. Występują trudności gramatyczne. , Dziecko może automatycznie powtarzać zasłyszane wcześniej słowa/zdania (echolalia).

Co przeszkadza dzieciom z autyzmem?

 Dzieci autystyczne mają trudności w integracji ze środowiskiem. Mogą zachowywać się agresywnie ...