Dodaj publikację
Autor
Rafał Korczak
Data publikacji
2023-05-14
Średnia ocena
5,00
Pobrań
12

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

- Uczniowie i uczennice dowiadują się jakie korzyści niesie ze sobą pojawienie się samochodów elektrycznych; - Uczniowie i uczennice poznają argumenty za i przeciw oraz kształtują swoją opinię na temat samochodów elektrycznych; - Uczniowie i uczennice poznają formę debaty ,,za i przeciw” oraz zasady kulturalnej i merytorycznej dyskusji.
 Pobierz (docx, 29,7 KB)

Komentarze

kopacze, 2023-05-17, ocena:

Dobry pomysł nie tylko merytorycznie, ale sposób na komunikacje i zabieranie głosu w grupie

Podgląd treści

Rafał Korczak

Scenariusz debaty ,,za – przeciw” samochodom elektrycznym

Klasa: 8b, 8c

Przedmiot: godzina z wychowawcą, wiedza o społeczeństwie

Czas: 2 x 45 min.

- 45 min – lekcja wprowadzająca

- 45 min – debata

Cele lekcji:

- Uczniowie i uczennice dowiadują się jakie korzyści niesie ze sobą pojawienie się samochodów elektrycznych;

- Uczniowie i uczennice poznają argumenty za i przeciw oraz kształtują swoją opinię na temat samochodów elektrycznych;

- Uczniowie i uczennice poznają formę debaty ,,za i przeciw” oraz zasady kulturalnej i merytorycznej dyskusji.

Pytania kluczowe: Jakie są wady i zalety samochodów elektrycznych? Czy wybór samochodu elektrycznego powinien być dobrowolny czy przymusowy?

Czym są debaty?

Debata to forma dyskusji i wymiany poglądów o mniej lub bardziej (w zależności od rodzaju debaty) sformalizowanej formie. Celem debaty jest wybór najlepszego rozwiązania omawianego problemu lub sprawy, przy jednoczesnym zaangażowaniu publiczności

Lekcja wprowadzająca-przebieg zajęć (45 min):

Czas

Działania

Materiał źródłowy,

notatki

3-5 min

Sprawy organizacyjne

7 min

Na początek lekcji w celu „rozruszania” klasy zachęcamy do wspólnej burzy mózgów. Poproś uczniów, aby powiedzieli z czym kojarzy się im samochód elektryczny i aby zapisali skojarzenia na oddzielnych karteczkach. Następnie niech przykleją je do tablicy tworząc mapę myśli lub niech jeden z uczniów zapisze je na tablicy.

burza mózgów

mapa myśli – zapisujemy wokół centralnego pojęcia za pomocą strzałek.

3-5 min

Powiedz uczniom, że na następnej lekcji wezmą udział w debacie ,,za – przeciw” samochodom elektrycznym”. Powiedz dlaczego warto o tym rozmawiać.

Np.:

Co jakiś czas w europejskiej i zatem także polskiej debacie publicznej powraca temat ustanowienia obowiązkowego zakazu produkcji aut spalinowych i zastąpienia ich hybrydami oraz elektrykami. Pomysł ten wywołuje ogromne kontrowersje, z uwagi na sprzeczność z interesami przemysłu samochodowego, a także koszt produkcji zakupu samochodu elektrycznego przez zwykłego obywatela UE.

20 min

W ramach wprowadzenia do tematyki debaty, podziel klasę na 3 grupy i rozdaj im fragmenty.

Powiedz, że opisane sytuacje dotyczą różnych modeli e-mobility i pozwolą uczniom i uczennicom wyrobić sobie zdanie na temat, o którym będziecie debatować na następnej lekcji. Poproś, żeby grupy porozmawiały na ich temat przez 10 min i zapisały wspólne wnioski. Poproś o zaprezentowanie wniosków na forum, np. na tablicy.

Następnie zapytaj grupy, jak im się rozmawiało, czy była możliwość, aby każdy powiedział swoje zdanie. Spiszcie zasady, które przydają się w dyskusji oraz posłużą Wam podczas debaty. Przykładowy kodeks dobrego debatanta znajdziesz w Załączniku nr 4.

Zał. 1

Zał. 2

Zał. 3

Zał. 4

5 min

Podsumowanie

Część II

45 min

Debata ,,za – przeciw”

5 – 10 min

Sprawy ...